TSK: Kendi görüşü

Cumartesi 09.05.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 09.05.2009
ABONE OL
Eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın katıldığı bir televizyon programında yaptığı açıklamalar kamuoyunda tartışma yarattı. Genelkurmay'ın dünkü bilgilendirme toplantısında TSK'nın görüşü sorulan Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, "TSK'dan emekli olmuş personelin kamuoyuna yansıyan görüş ve düşüncelerinin, tamamen o görüşleri ifade eden kişilerin görüşleri'' olduğunu söyledi. TBMM Başkanı Köksal Toptan da "Bizimle ilgili bir şey olursa onu değerlendiririz'' yorumunu yaptı. Siyasiler ise açıklamaları şu sözlerle değerlendirdi:

AK Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş:
Ergenekon yapılanmasını zımnen de olsa teyit ediyor. Hatta mağduru olduğunu bile söylüyor. Çok şeyi biliyor. Tanık olarak ifadesine başvurulursa, çok şey anlatacağını sanıyorum.

MHP Grup Başkan Vekili Mehmet Şandır:
Bazı insanların konuşmaya hakkı yoktur. Yapmak zorundadır. Önemli şeyler söyledi ama konuşma hakkı yoktur. Dün bu konuların görevlisiydi. O zaman sorarlar, 'dün görevinizi yapmadınız mı?' diye.

DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık:
Büyükanıt Ergenekon'un mağduru ise sisteme muhalif olan halkın durumunu siz düşünün. Ergenekon'un Kürt coğrafyasında büyütüldüğünü söylüyoruz. Sormazlar mı, 'siz görevdeyken bunlara karşı niye gözünüzü kapattınız?

TBMM Adalet Komisyonu Başkanı İyimaya:
Demokrasi sınavında pozitif olarak karşılanmayacak beyanlar. Davada (Ergenekon), savcılar ve hâkimler konuşacaktır. Anayasa Mahkememizin 367 kararı yargı tarihi bakımından ileride yargılanacak bir karardır.

Büyükanıt ne demişti?

Yaşar Büyükanıt, önceki gün 32. Gün programında 27 Nisan e-muhtırasını kendisinin kaleme aldığını belirterek, "Türkiye'de gözlemlediğimiz şeyleri ortaya koyduk" diye konuştu. Büyükanıt, kendisinin telefonunun da görevde olduğu süre boyunca dinlendiğinden şüphesinin olmadığını da açıklayarak "Telefonu ölçebilirsiniz. Eğer telefonun voltajında düşüklük varsa o telefon dinleniyordur" diye konuştu. Ergenekon mağduru da olduğunu söyleyen Büyükanıt, kendisine ve ailesine ilişkin gizli bilgilerin Şener Eruygur'un bilgisayarında çıkması konusunda ise "Şener Paşa'dan böyle bir şey beklemezdim" ifadesini kullandı.

Uzmanlar: Yasadışı dinlemiş olabilirler
Büyükanıt'ın dinlendiği yönündeki savına gerekçe olarak telefonundaki voltaj düşüklüğünü gerekçe göstermesi, bu yöntemle telefonun dinlendiğinin anlaşılıp anlaşılmayacağı sorusunu gündeme getirdi. İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Akduman, "Telefon dinleniyorsa, voltajı düşmez. Dinleme varsa, gelen işaret parazit yapabilir" dedi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'ndan uzmanlar ise "Yasal dinlemede telefonun voltajında ya da şarjında bir etkilenme olmaz. Yasadışı dinlemelerde ise, telefona, bir yazılım yüklenir. Görüşme yapıldığında, dinlemeyi yapacak paralel telefon harekete geçer. Yani, yasadışı dinlenen telefon, aynı anda iki çağrı yaptığı için şarjı ya da pili azalır" diye konuştu. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ise Büyükanıt'ın sözlerine karşı "Telefonunun dinlenildiğini söyleyenler şikâyetçi olmuyor. Büyükanıt da gereğini yapmalıydı" dedi.