Milli Türk Talebe Birliği ruhu yeniden canlanıyor

Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan, gençlik döneminde faaliyet gösterdikleri Milli Türk Talebe Birliği’nin 2. Olağan Genel Kurulu’na telgraf gönderirken, Bakan Atalay bizzat katıldı

Pazar 10.05.2009
Son Güncelleme: Pazar 10.05.2009
ABONE OL
12 Eylül öncesinin en önemli öğrenci hareketlerinden olan Milli Türk Talebe Birliği (MTTB) üniversite öğrencilerinin gayretleriyle yeniden canlanıyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir çok siyasetçi, bürokrat ve iş adamınının üniversite yıllarında faaliyet gösterdiği MTTB, 2. Olağan Genel Kurulu'nu Eminönü Halk Eğitim Merkezi'nde topladı. Nostaljik bir atmosferde gerçekleşen Genel Kurul'a, İçişleri Bakanı Prof. Dr. Beşir Atalay, eski Kültür Bakanlarından İsmail Kahraman, İstanbul Valisi Muammer Güler, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şükrü Ayala ile eski ve yeni MTTB'liler katıldı. Genel Kurulda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Tayyip Erdoğan ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın kutlama telgrafları uzun süre alkışlandı.

BAŞBAKANIN TEMSİLCİSİ

12 Eylül 1980'de kapatıldıktan sonra 2006 yılında tekrar kurulan MTTB'nin 2. Olağan Genel Kurulu'na Başbakan Erdoğan adına katıldığını anlatan Atalay, kendisinin de Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrenciliğinde MTTB temsilcisi olduğunu söyledi. Atalay, MTTB'yi 'kutlu bir çatı' şeklinde tanımlayarak, "MTTB misyonunu yeniden yeşerten gençler, daha gür bir şekilde devam ettirecekler" dedi. Atalay, gençlerden beklentilerinin hem derslerinde hem de MTTB çatısı altındaki faaliyetlerini iyi bir şekilde yürütmeleri olduğunu söyledi. "Biz Türkiye'yiz, büyük düşüneceğiz. Türkiye'yi küçük düşünmeye alıştırıanlar olmuş" diyen Atalay, Türkiye'nin geleceğinin iyi olacağını söyledi. Atalay, Türkiye'nin şeffaf bir ülke haline geldiğini belirterek, şöyle dedi: "Bırakın kendi dönemimizi geçmiş dönemlerin bile karanlıklarını aydınlatmak için uğraşıyoruz ve aydınlatacağız. Karanlık nokta kalmayacak. Türkiye, suçların, çetelerin, mafya babalarının örgütleri olmayacak." Eski MTTB Genel Başkanları'ndan ve halen Birlik Vakfı Başkanı İsmail Kahraman "Bu millet bütünlük içerisinde gelişecektir" derken, MTTB Genel Başkanı Taha Enes Şener MTTB'yi de kapatan 12 Eylül darbesinin apolitik bir gençlik yetiştirmeyi hedeflediğinin altını çizdi. Şener, 2.5 yıl önce MTTB'yi tekrar kurduklarındaki heyecanı devam ettirdiklerini belirtti.