Ölen pilota 'yolcu değil' diye sigorta parası yok

Amsterdam’da düşen THY uçağının genç pilotu Olgay Özgür’ün eşi, kayınpederi ve kayınvalidesine rastladık şehitlikte.

Pazartesi 11.05.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 11.05.2009
ABONE OL
Anneler Günü'nde şehitlikleri dolaştım bütün gün. Arada Edirnekapı'daki THY Şehitliği'ne de uğradım. Baktım ki sadece tek bir mezarın başında genç bir kadın durmuş dualar etmekte. Az ötedeki bankta ise orta yaşta bir çift oturuyor. Önce dua eden genç kadının yakınına yürüdüm. Baktım ki o mezar 25 Şubat günü Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da, Schiphol Havalimanı'na iniş sırasında düşen THY uçağında can veren pilotlardan 27 yaşındaki Olgay Özgür'ün mezarı.

ÇOK ÜZÜCÜ
Rahatsız etmemek için hemen uzaklaşıp çiftin yanına gittim. Duygu yüklü, hüzünlü, tedirgin bakıyorlardı. Kısa bir selamlaşmadan sonra kendisini tanıtan adam "Biraz ileride sizinle özel olarak konuşabilir miyiz Savaş Bey" dedi ve birlikte kabristanın köşesine yürüdük. Anlattıkları çok üzücü ve şaşırtıcıydı. Hemen küçük kameramı çıkarıp kayda da aldım söylediklerini.

BU NASIL OYUN?

Bakın o ibretlik konuşmamız nasıl gelişti:
- Öncelikle tekrar başınız sağ olsun efendim.
- Sağolun Savaş Bey. Aslında bu anlatacaklarımı söyleyip söylemekte kararsızım. Sizi sever ve güveniriz.
- Lütfen anlatın. Gerekirse yazmayız efendim.
- Ben Doktor Adnan Çakır. Edirne Devlet Hastanesi başhekim yardımcısı genel cerrahım. Eşim Bilge Çakır da radyoloji profesörü. Biricik oğlumuz kaptan Pilot Olgay Özgür'e biricik kızımız Endüstri Mühendisi Ayşe'mizi gelin verdik, 2.5 yıl önce. Çocuklar evlendiklerinde, beğendikleri bir evi satın almak istediler. 400 bin liraları vardı ve parayı tamamlamak için de 260 bin lira banka kredisi aldılar.
- Evi aldılar yani...
- Evet aldılar. Ancak banka krediyi verirken, kendilerine ait sigorta şirketinden bir de hayat sigortası yapmayı şart koştu ve yaptı. Ben de kefil oldum. Kısa süre sonra bu müessif kaza oldu ve oğlumuzu kaybettik. Sonrasında kredi taksitlerini ödeme kâğıtları bana geldi tabii ki. Ben de bankaya gidip hayat sigortası alacağımızdan düşmelerini ve tazminat hesabı yapmalarını istedim. "Hiç merak etmeyin, en kısa zamanda size ödeme yapılacak" dediler.
- Yaptılar mı? - Hayır yapmadılar. 2 ay kadar bekleyip tekrar gittim ki ne duyayım!..

UFACIK BİR MADDE...

- Hayırdır?
- Bir ufacık maddeyi koydular önüme. Diyor ki "Yolcu olmayarak uçakta bulunması halinde tazminat ödenmez..."
- Allah Allah!..
- Oysa bu oğlumuz uçağın pilotu. Zaten krediyi alırken ve hayat sigortası formlarını doldururken de bunu ibraz etmiş. Bordrolarını, iş akdinin kopyalarını götürmüş. Pilot olduğu en başından belli yani.
GÜVENİM SARSILDI


- Bu madde nasıl bir şey ki böyle?
- Tarım uçağında, özel ve güvensiz bir jette, akrobasi uçağında uçuyorsan ödeme yapılmaz anlamındaymış o madde. Bu koskoca THY jeti ve söz konusu kişi de bu uçağın pilotu.
- Ne yapacaksınız şimdi?
- Parası pulu bir yana büyük bir saygısızlık ve güveni kötüye kullanma var. Aynı sigorta şirketinin resmi internet sitesinde şöyle bir madde var: "Her ne koşulda olursa olsun ölüm halinde" diyor. Yani bunu mahkemelere düşmeden, müşterilerini aptal yerine koymadan, güvenilirliklerini zedelemeden çözsünler istiyoruz. Bankanın genç patronuyla da görüşme arzum var, yakında randevu alıp gideceğim.