Terörle mücadelede yeni dönem

Pazartesi 11.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 11.05.2009 16:05
ABONE OL
Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı kuruluyor. İçişleri Bakanı Beşir Atalay, yeni kurulacak Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı hakkında düzenlediği basın toplantısında bilgi verdi. Kuruluşa ilişkin "Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı önleyici çalışmalara ek olarak, metotlarını ve araçlarını sürekli tahlil eden bir yaklaşımı tesis etme sürecindeyiz" diyen Atalay, çalışmayla ilgili olabildiğince geniş mutabakat sağlandığını ifade etti.

Müsteşarlığın kuruluşuna ve yapısına ilişkin detaylı bilgi vermek için İçişleri Bakanlığı Toplantı Salonu'nda bir basın toplantısı düzenleyen Atalay, şöyle konuştu: "Güvenlik özgürlük dengesi ve bunun teminat altına alınması bütün güvenlik çalışmalarının en temel önceliğidir. Hak ve özgürlükler ancak düzenin sağlandığı bir ortamda korunabilir. Tüm dünyada barış ve güvenliği tehdit eden en önemli unsur terör belasıdır. Terör sadece güvenliği değil her birimizin hak ve özgürlüklerini hedef almaktadır. En sağlıklı yöntem insan haklarına dayalı yöntemlerdir. Hükümetimiz geliştirdiği sosyal politikalar sayesinde teröre kalıcı çözümler bulmak için köklü adımlar atmıştır. Demokrasinin olgunlaşmasına inandığımız için özgürlük anlayışını genişlettik. Güvenlik sektörünün gelişimini ancak denetimin şeffaflığın ve hukukun yerleşmesiyle mümkün olduğuna inanıyoruz. Burada bakanlığımızda ve güvenlik birimimizde bu yönde çalışmalar en önemli önceliğimizdir. Aynı derecede önem arz eden diğer bir konu, güvenliğin tüm yönlerini bir bütün halinde ele alınmasıdır. Zaten sosyal bilimler bize, sosyal politikalarda tek boyutlu yaklaşımların her zaman eksik ve başarısız kaldığını göstermektedir."

ÇOK ŞEHİT VERDİK

Türkiye'nin yaşadığı acı tecrübelerin sonucu terörle mücadelede büyük kayıplar verdiğini hatırlatan Atalay, şöyle devam etti: "Yıllardır bu yürütülmektedir. Çok şehit verdik, çok can kaybettik. Terörizmle mücadele ise çok daha geniş kapsamlı olarak ele aldık. Terörle mücadele çok boyutlu bir çaba gerektiriyor. Ama en önemlisi yönetimin sağlam iradeli olmasını gerektiriyor. Biz AKP hükümetleri olarak bu anlayışımızın gereklerini hayata geçirmek konusunda ciddi adımlar atmış bir iktidarız. Hükümetimiz bu bağlamda ve bakanlığımız, iç güvenliği bir bütün olarak değerlendirmektedir. Bütün dünya devletleri teröre karşı işbirliği yolları ararken, Türkiye öncü bir yol oynarken, Türkiye'nin açılımları dünya önünde olurken, Türkiye'nin huzurunu kaçırmaya kimsenin hakkı yoktur. Bir tek vatandaşımızın en ufak acısını bile yüreğimizde hissediyoruz. Sayın Başbakanımızın da defalarca ifade ettiği gibi demokrasiyle birlikte büyüyeceğiz. Konuşmak isteyen konuşur, örgütlenmek isteyen örgütlenir ancak hiçbir zaman şiddet olamaz. Bütün vatandaşlarımız eşit hak ve hürriyetlere sahiptir. Demokrasi dairesi geniş, siyasi kanallar açıktır. Bu dairede herkesin kendini ifade etme hak ve imkanı var. Biz bir çok konuda imkansız denilen işleri başardık, önemli adımlar attık. Biz huzur ve istikrarımıza hep birlikte sahip çıkacağız. Biz bütün sorunlarımız için çarenin daha çok yatırım üretim olduğuna vurgu yaptık. Terörle mücadele olmazsa olmaz ilkemiz, teröristle vatandaşın birbiriyle karıştırılmaması olmuştur. Vatandaşımızın güvenini kazandık. Bu anlayışımızın doğal sonucudur ki AKP Türkiye'nin her bölgesinde vardır ve birinci partidir. Devlet millet kaynaşmasını en iyi seviyeye çıkardık ve bunu geliştireceğiz. Güvenlik alanında bütün komşularımızla güvenlik anlaşmaları imzaladık. Türkiye bölgesinde terörle mücadelede de öncü ülkelerden biri oldu. Türkiye - Irak - ABD işbirliği ile üçlü mekanizma sistemi geçtiğimiz Kasım ayında tekrar başlatılmıştır."

İSTİHBARAT DAĞINIK

Müsteşarlığın önleyici çalışmalara ek olarak, metod ve araçlarını sürekli olarak tahlil eden bir yapıda olacağını bildiren Atalay, "Zaman ve emek kaybının engellemenin birinci şartının birimimizin tahminlerini değerlendirmek olduğuna da inanıyoruz. Yeni teşkilatımız bunları amaçlamaktadır. Yeni oluşturulan yapı koordinasyonu sağlayacak, tehditlere tepki verme sürelerini kısaltmayı hedeflemekteyiz" dedi. Atalay açıklamasına şöyle devam etti: "İstihbaratın koordinasyonu diğer önemli bir alandır. Ülkemizde bu konuda bir dağınıklık olduğu bilinmektedir. Bu bir yasayla bir çerçeveye oturtulmaktadır. Bu yeni kuruluşta biz gerçekten analizi çok önemli görüyoruz. İleri analizler, hem yurt içi hem yurt dışı. Daha iyi anlayan daha iyi değerlendiren ve insani ve sosyal yönü ağırlıklı yeni stratejiler konusunda uzman bir kurum olmasını en başa alıyoruz. Kamuoyunun bilgilendirilmesi ve halkla ilişkinin sağlanması. Hem insanımızın teröre bulaşmasını önlemeyi hedefliyoruz. Terörle mücadele de etkili ve hızlı karar almak sadece operasyonel değil, stratejik olarak da önemlidir. Burası, politika belirleyecek. Karar vericilerin önüne alternatifler sunacak ve tabi daha az bürokratik bir yapılanmayı hedef aldık. Ayrıca illerimizde de bir birimi kanunla sağlıyoruz. Uzman kişilerden yeterli biçimde yararlanmak amacıyla, sözleşmeli olarak personel çalıştırılması mümkün hale gelmiştir. Yani birikimi olan herkesten faydalanılabilecektir. -
T
ERÖRSÜZ YAŞAM

İsmi ne olursa olsun, önümüzde sorun var ve bu konu Türkiye'nin tabi önemli bir sorunudur ve bu sorunun çözümü için konjonktür iç ve dış etkenler her zaman kinden daha müsaittir. Şu anda bu konuda yapılacak çalışmalar destek görmektedir. Devletimiz de tek vücuttur. Zaten yürüyen ciddi çalışmalar vardır ve biz açıkça ifade ediyorum hükümet olarak bakanlık olarak ve bu yeni müsteşarlığın görevlileri olarak, Başbakan'ımızın 2005 Ağustos ayında Diyarbakır'da yaptığı konuşmanın arkasındayız ve bu konuda biz istiyoruz ki hiç kimse teröre bulaşmasın. Terör yüzünden hayatını kaybetmesin. Biz terörsüz bir hayatı istiyoruz ve güçlü bir siyasi iradeyle bu mümkündür diyoruz. Herkes bilmelidir ki terör dahil Türkiye'nin meseleleri çözümsüz değildir." Yeni teşkilatın birimler arasında koordinasyonu sağlayağını ifade eden Atalay, "Biz diyoruz ki insan hayatını korumak adına ne gerekiyorsa onu yapacağız" diye konuştu.