Yusuf’a inşaatı için 48 saat tanınmadı

8 metrekarelik balkon kapatan Yusuf Şenol, yıkıma gelen belediye ekiplerinden 48 saat istedi. İzin verilmeyince kendini yaktı ve öldü

Salı 12.05.2009
Son Güncelleme: Salı 12.05.2009
ABONE OL
Akmerkez'deki kaçak yapıyla ilgili 7 ay harekete geçmeyen yetkililer, geçtiğimiz yıl İstanbul Bayrampaşa'da bir drama imza attılar. Hakkâri'de vatani görevini yaptıktan sonra evlenen 23 yaşındaki Yusuf Şenol, eşi Özlem ile birlikte mutlu bir yuva kurdu. Bir yıl sonra Efe adını koydukları bir erkek evlat sahibi oldular. Yıldırım Mahallesi Gül Çıkmazı Sokak'ta kiraladıkları evde oturan Yusuf'un hayatı 8 metrekarelik bir balkon kapatmasıyla son buldu. Yetkililer Yusuf'a 48 saat izin istemesine rağmen izin vermediler. Yıkım için eve gelen Bayrampaşa Belediyesi zabıtalarına, "Eşimin çamaşırları, henüz yeni doğmuş oğlumun eşyalarını toplamam için 48 saat izin verin" diye yalvaran Yusuf'a, "Hayır" cevabını verdi yetkililer. Uzun süre zabıta ekipleri ve belediye yetkilileriyle konuşan Yusuf, "Eşyalarımızı toplamamız için izin vermezseniz kendimi yakarım" dedi. Yusuf'un bu sözlerini ciddiye almayan yetkililer, yıkım için hareke geçince Yusuf koşarak 5 katlı binanın en üst katına çıktı. Üç aylık çocuğu, genç eşiyle birlikte eşyalarının toplanmasına izin verilmeyen Yusuf elindeki benzin bidonunu üstüne döküp, kendini ateşe verdi. Yıkım için olay yerinde yeterli önlemi almayan, ambulans bulundurmayan belediye yetkilileri, bir gencin kendini yakarak ölümüne tanıklık ettiler. Vücudunun yüzde 88'i yanan Yusuf, olay yerinde ambulans olmaması üzerine özel bir araçla önce Gaziosmanpaşa Şafak Hastanesi'ne, sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ne ardından GATA'ya götürüldü. 6 gün yaşam savaşı veren Yusuf hayata veda ederken geride gözü yaşlı bir eş, üç aylık bir yavru bıraktı. Yusuf'un babası İrfan Şenol ise, "Genel güvenliği tehlikeye sokmaya azmettirmek ve görevi yaptırmamak için memura direnme" suçlarından tutuklanarak Silivri Cezaevi'ne gönderildi.

BABA DA TUTUKLANDI

Yaklaşık 9 aydır tutuklu olan İrfan Şenol'un tek oğlu Yusuf'un, 8 metrekarelik bir yer için hayatını kaybetmesi aileyi dağıttı. Minik oğlu Efe ile birlikte babasının evine taşınan Özlem ise 9 aydır bebeğine sarılıp ağlıyor. Yusuf'un dramını TBMM'ye taşıyan CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal, İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi. Soysal önergesinde şu görüşlere yer verdi: "Kısmi kaçak katı olduğu iddiası ile evi yıkılmak istenen Yusuf Şenol kendini yakarak öldürmüştür. Bayrampaşa Belediyesi'nin insanları kendilerini yakacak kadar çaresiz hale getirmesi anlaşılır ve haklı görülebilir bir tutum değildir. 48 saat süre isteyen Şenol'a bu süreyi vermeyerek ölümüne neden olan yetkililer hakkında bir işlem yapmayı düşünüyor musunuz?"