Baykuş gibi haberleşirdi

“Devletin kara kutusu” denilen ‘Yeşil’ kod isimli Mahmut Yıldırım’ın kitabını yazan oğlu Murat Yıldırım, babasının kendi adamlarıyla dağda baykuş sesiyle anlaştığını belirtti

Çarşamba 13.05.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 13.05.2009
ABONE OL
Yeşil lakaplı Mahmut Yıldırım'ın kamuoyuna yansıyan fotoğraflarından sonra özel hayatıyla ilgili sırlar da bir bir dökülmeye başlandı. Daha önce dağdaki PKK'lılar gibi giyinen ve onlardan olmadığını göstermek için kendi ve adamlarına yeşil fular takan Yeşil'in kendi adamlarıyla haberleşmek için baykuş sesini taklit ettiği ortaya çıktı. Yeşil'in kendi ekibindeki 6 kişiyle 1994'te Ankara'ya gelene kadar bu kişilerle baykuş sesi haberleştiği ve 6 kişilik ekibinden kimsenin ölmediği ifade edildi.

'BÖLGEYE HÂKİM OLMAN LAZIM'

İşte Murat Yıldırım'ın kitabında anlattığı baykuş sesi hadisesi: "Baykuş sesini hem kendisi hem grubu iyi taklit ederdi, arazide bu şekilde anlaşırlardı. Bunun eğitimini sana kimse veremez. O bölgenin çocuğu olman lazım. Isparta'da, İzmir Foça'da dağ komando eğitimleri veriliyor. İz süreceksin kışın. Burada çamura bastın. Gece don yiyecek. Ankara'da hava sıcaklığı diyelim ki eksi 10'a kadar iniyor. Git Bingöl'ün dağına, gece eksi 25, Erzurum eksi 30'ları buluyor. Sen nasıl o izi karşılaştıracaksın? Şimdi don vurunca çamur sertleşiyor. Doğaya hâkim olacaksın. PKK bu konuda biraz başarılı. İyi savaşmazlar, cesaret denen hiçbir şey yoktur. Onların varsa biraz başarılı olduğu noktalar, onun tek sebebi yolu yordamı bilmeleridir."