Eşcinsel mülteciler tutucu kentlere...

Çarşamba 13.05.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 13.05.2009
ABONE OL
Uluslararası Af Örgütü, Türkiye'ye ilişkin mülteci ve sığınmacılarla ilgili raporunu Meclis İnsan Hakları Komisyonu'na sundu. Raporda Türkiye'nin farklı gay, lezbiyen, biseksüel ve transseksüel mültecileri Anadolu'nun muhafazakâr yerlerine gönderdiği ve bu mültecilerin muhafazakâr toplum içinde yaşamakta zorlandığına dikkat çekliyor. İşte rapordan bazı çarpıcı bölümler:
* Türkiye'deki sığınmacı ve mültecilerin bir kısmı yaşadıkları ülkeyi cinsel yönelimleri nedeniyle zulüm görmekten korktukları için terk etmeye zorlanmışlardır.
* Lezbiyen, gay, biseksüel ve travestitransseksüel mülteciler, Uluslararası Af Örgütü'ne Türkiyede, yaşadıkları kentlerdeki kişiler tarafından tehdit edildiklerini ve yetkili makamları haberdar etmelerine rağmen yardım alamadıklarını söylemişlerdir.

KAYSERİ'DE İYİ MUAMELE...

* Lezbiyen, gay, biseksüel ve transseksüel mülteciler ve sığınmacıların, halkının muhafazakâr olduğu Anadolu'nun 28 uydu kentine nakledilmiş olmaları sorun yaratmaktadır.
* Bu sığınmacıların daha az düşmanlıkla karşılaşacakları bir uydu kente nakledilme taleplerinin polis tarafından kabul edilmediği anlaşılmaktadır. Bu taleplerden biri, 8 ay geçmiş olmasına rağmen yanıtlanmamıştır.
* Eşcinsel pek çok sığınmacı ve mülteciye ev sahipliği yapan bir başka kent de Kayseri'dir. Uluslararası Af Örgütü'ne, bu kentte polislerin, daha iyi muamele edildiği bildirilmiştir.
* "Yaşam biçimleri"ne ilişkin önyargılı algılamalar nedeniyle, bu sığınmacılar ve mülteciler, diğer birçok sığınmacının yaşamını sürdürdüğü kayıtsız iş olanaklarından da dışlanmaktadırlar.
* 2001 ve 2003 arasında Kuzey Irak'tan Türkiye'ye gelen 1200 İranlı Kürt mülteci, geldiklerinden beri üçüncü bir ülkeye yerleştirilmek için Türkiye'de beklemektedir.
* Bu sınır dışı sırasında, grubun güvenlik görevlileri tarafından dövüldüğü, kadınlar ve kız çocuklarının da Türkiye'yi terk etmezlerse tecavüzle tehdit edildiği iddia edilmiştir.