Dünyanın dertlerine çözümler

Perşembe 14.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 14.05.2009 15:32
ABONE OL
Dünyanın 40 ülkesinden gelen gençler, çevre sorunlarının çözümüne yönelik hazırladıkları projelerle, İstanbul'da Dünya için yarışacak.

13-19 yaş grubu gençler arasında yapılan ve Dünya Çevre Haftası nedeniyle 24-27 Mayıs tarihlerinde İstanbul'da yapılacak olan 17.INEPO Uluslar arası Çevre Proje Olimpiyatında, 40 ülkeden 85 proje yarışacak. Her biri kendi ülkesindeki ulusal çevre proje yarışmalarında seçilen ve ülkesini temsil etme hakkı kazanan projelerden bazıları şöyle;

* NİŞASTA VE BİTKİ ARTIKLARINDAN GERİDÖNÜŞÜMLÜ BİYOPLASTİK ELDESİ- AZERBAYCAN
* HİDROJEN YAYMAYAN EGZERSİZ ALETİ- ALMANYA
* ZEYTİN POSASININ BİYOYAKITA DÖNÜŞTÜRÜLMESİ-ÜRDÜN
* KUTUPLARDAKİ BUZ KALINLIĞINI ÖLÇMEDE YENİ BİR METOD- KAZAKİSTAN
* ÇEVRE KİRLİLİĞİNE YENİ BİR ÇÖZÜM-MAKEDONYA
* GÖRKEMLİ MUHTEŞEM ARABA- PAKİSTAN
* MANYETİK ALANLARIN ETKİLERİNDEN EKOLOJİK KORUNMA YÖNTEMLERİ- RUSYA
* HAVA KALİTESİNİ LİKENLERLE KONTROL ETME- ABD
* PİRİNÇ KABUĞUNDAN BİYOLOJİK YAKIT-VİETNAM
* ÇEVRE DOSTU EGZOS- TACİKİSTAN
* KAN ÖRNEĞİ KANITLARI İÇİN ADLİ ÇALIŞMA- ABD
* ATIKTAN ENERJİ-ROMANYA
* SAĞLIKLI ÇEVREDE SAĞLIKLI YİYECEKLER- MOLDOVA
* DOĞADA ÇABUK ERİYEN PLASTİK- ENDONEZYA
* SARIMSAK MI ANTİBİYOTİK Mİ?- ARNAVUTLUK

Uluslararası INEPO'da Türkiye'yi , Özel Maltepe Coşkun Fen Lisesi'nden Habibe Turfan, Betül Kara'nın hazırladığı "Fotovoltaik sistemlere yeni bir bakış açısı:böcek gözü sistemi", Özel Yaşar Cimilli Coşkun İlköğretim Okulundan Mahmut Tarık Özkaya ve Halil Çetiner'in hazırladığı "At kestanesinden organik plastik", Özel Yüksel Sarıkaya İlköğretim Okulundan Betülnur Özdemir ve Benginur Özbay'ın hazırladığı "Çöpe atılan hazine" ve Fatih Fen Lisesinden Ali Selman AYDIN'ın hazırladığı "Hidrolik Transport Sistemiyle Çöplerin Bertaraf edilmesi adlı projeler temsil edecek Bank Asya'nın ana sponsorluğunda gerçekleşen 17. INEPO Çevre Proje Olimpiyatı, Fatih Koleji, INEPO Çevre Derneği , Milli Eğitim Bakanlığı ve Çevre ve Orman Bakanlığı, tarafından düzenleniyor. Olimpiyatın ev sahipliğini yapan Fatih Eğitim Kurumları Genel Müdürü İsak ŞAHİN, INEPO Çevre Proje Olimpiyatlarının, çevre bilincinin oluşmasında 17 yıldır büyük katkı sağladığını, aynı zamanda olimpiyatların kültürel bir şölen havasında geçtiğini vurguladı. 17.INEPO kapsamında 2009 ÇEVRE ÖDÜLLERİ de sahiplerini bulacak.
Gelenekselleşen ÇEVRE ÖDÜLLERİ ÇEVRE BASIN ÖDÜLLERİ ve ÇEVRECİ KİŞİ VE KURULUŞ ÖDÜLLERİ olmak üzere iki kategoride verilecek.

UNESCO'nun da desteklediği INEPO'da yarışacak ülkeler şöyle ; Arnavutluk, Azerbaycan, Belarus, Bosna-Hersek, Brezilya, Bulgaristan, Burkina Faso, Burma, Etiyopya, Estonya, Kanada, Kıbrıs, Gürcistan, Almanya, Gana, Endonesya, Irak, Ürdün, Kenya, Kosova, Litvanya, Makedonya, Moğolistan, Meksika, Moldova, Pakistan, Rusya, Romanya, Güney Kore, Slovakya, Güney Afrika, Güney Kore, Tayvan, Türkiye, Tacikistan, Ukrayna, İngiltere, Türkmenistan, ABD ve Vietnam.