Engellilere bir günlük askerlik

Perşembe 14.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 14.05.2009 16:25
ABONE OL
Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığında, 53 engelli, temsili olarak bir günlüğüne askerlik yaptı.

Tümen Komutanlığına erken saatlerde aileleriyle gelen bedensel ve zihinsel engelliler, ilk olarak askeri üniforma giydirildi.

Tören alanında bir süre yanaşık düzen eğitimi verilen engelliler, daha sonra yemin törenine geçtiler. Ailelerin de izlediği tören saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. 2. Eğitim Alay Sancağının tanıtılmasının ardından 2009 özel celp erleri adına Er Süleyman Nida Çetin, dönem plaketini kütüğe çaktı. Engelliler daha sonra ellerini silahların üzerine koyup askerlik yemini ederek ant içtiler.

Zırhlı Birlikler Okulu Eğitim ve Tümen Komutanı Tümgeneral Salih Zeki Çolak, törende yaptığı konuşmada, ''askerlik coşkusunu yaşamak ve gönüllerindeki askerlik hasretini bitirmek isteyen gençler bugün burada'' dedi.

Askerlik yükümlülüğünün asker-millet kavramının dünyadaki tek örneğini oluşturan Türk milleti için bir onur meselesi olduğunu ifade eden Tümgeneral Çolak, kutsal askerlik görevini yerine getiren her bireyin bunun haklı gururunu ömür boyu taşıdığını söyledi.

TSK'da 2003 yılından itibaren her yıl 14 Mayısta vatan görevini yapmak isteyen engellilere yönelik bir günlük askerlik uygulamasının yapıldığını anımsatan Tümgeneral Çolak, bu yıl Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığına 53 vatandaşın müracaat ettiğini bildirdi. Gözlerindeki parıltı ve gönüllerindeki vatan sevgisiyle bugün buraya gelen gençlerin yüzüne askerlik aşkının yansıdığını dile getiren Tümgeneral Çolak, ''Sizin abideleşmiş duruşunuz, vatan, millet, bayrak, askerlik aşkıyla çarpan yüreğiniz bizleri de gururlandırmaktadır'' diye konuştu.

Tümgeneral Çolak'ın konuşmasının ardından sancak kıta başında yerini aldı ve engelliler bando eşliğinde tören geçişi yaptı.

Tören geçişini baston yardımıyla tamamlayan iki engelli vatandaşın azmi, törene katılan ailelerden büyük alkış aldı. Engellilerin tören geçişi sırasında yüzlerinden okunan mutluluğa, ailelerin gözyaşları eklendi.
Törenin ardından engelli gençlerin yanına giderek tebrik eden Tümgeneral Çolak, Türk gençlerinin her zaman komutanlarının verdikleri emirleri çok doğru olarak algılayabildiğini ve uygulayabildiğini belirterek, ''Bunu sizler ailelerinizin önünde en iyi şekilde gösterdiniz, ispat ettiniz. Bu nedenle sizleri canı gönülden kutluyorum ve tebrik ediyorum'' dedi.

Epilepsi hastası bir gencin babası, kendisinin askerliğini jandarma olarak yaptığını belirterek, ''Nasip böyleymiş'' diye konuştu.

İşitme engelli Veysel Gürsoy Çelik ise tercüman aracılığıyla bugün burada olmaktan çok mutlu olduğunu, ancak bir günlük sürenin kendisine az geldiğini, bunan en az 5-6 ay olmasını istediğini anlattı. Çelik, bütün arkadaşlarının bu imkandan faydalanmalarını istedi. İşitme engelli Evren Barışık da tüm engellilerin askerlik yapmasını isteyerek, daha uzun süre askerlik yapmayı arzuladığını ifade etti.
Tümen komutanlığında oğlu astsubay olarak görev yapan ortopedik engelli bir baba da oğlunun görev yaptığı kışlada asker olmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirtti.

Engelliler ve aileleri, daha sonra tümen personeliyle birlikte öğle yemeği yedi. Yemeğin ardından silah ve araç sergisini gezen engelliler, askerlik hizmet belgelerini alarak kışladan ayrıldılar.