Prof. Atasoy'a uluslararası görev

Uluslararası Narkotik Kontrol Kurulu (UNKK) Başkanlığına Prof. Dr. Sevil Atasoy seçildi.

Perşembe 14.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 14.05.2009 16:52
ABONE OL
Merkezi Viyana'da bulunan Uluslararası Narkotik Kontrol Kurulu (UNKK) Başkanlığına Prof. Dr. Sevil Atasoy seçildi.

Kurulun 2005 yılından bu yana üyesi olan Atasoy, son dönemde Birinci Başkan Yardımcılığı görevini yürütüyordu.

Adli Tıp dergisinin kurucusu ve alanında 130'dan fazla bilimsel makaleye imza atan Atasoy, 2006 yılından bu yana İstanbul'da yerleşik Suç Önleme ve Denetleme Stratejileri Merkezi Başkanlığını yapıyor.
Atasoy, Amerikalı Betty Gough'un görevden ayrıldığı 1990 yılından bu yana UNKK başkanlığına seçilen ilk kadın üye oldu.

Kurulda yapılan seçimlerden sonra belirlenen görev dağılımına göre, Prof. Dr. Tatyana Borisovna Dmitrieva Birinci Başkan Yardımcısı, Dr. Carola Lande İkinci Başkan Yardımcısı, Dr.Camilo Uribe Granja da raportör oldu. Söz konusu üyeler, anılan görevlere birer yıllığına seçildi.
Birkaç yıl üst üste Kurul başkanlığını yürüten Hamid Ghodse ise kendi isteğiyle başkanlık seçimlerine katılmadı.

UNKK'NİN OLUŞUMU

BM'nin uluslararası uyuşturucu kontrol sözleşmelerinin uygulanmasındaki bağımsız ve yargı benzeri gözetim organı olan UNKK, 1961 tarihli Uyuşturucu Maddelere Dair BM Tekli Sözleşmesine istinaden 1968 yılında kuruldu.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından aday gösterilen uzmanlar listesinden tıp ve eczacılık deneyimine sahip 3 üye ve hükümetler tarafından aday gösterilen uzmanlar listesinden 10 üye BM Ekonomik ve Sosyal Konseyi tarafından seçiliyor ve üyeler hükümetleri adına değil, kendi adlarına faaliyet gösteriyor. UNKK hükümetlerden ve BM'den bağımsız bir kuruluş olarak çalışmalarını gösteriyor.