''Filistin acil çözüm bekliyor''

Cuma 15.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 15.05.2009 23:10
ABONE OL
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'nin bölgesel meselelerde, hep iyi niyetli ve yapıcı olduğunu, katkılarını bu yönde kullandığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül, resmi ziyaret gerçekleştirdiği Suriye'de Devlet Başkanı Beşar Esad ile Halk Sarayı'nda yaklaşık 3 saat süren baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı yaptı.

Suriye'nin, Türkiye'nin ''dostu ve kardeşi'' olduğunu ifade eden Gül, 2003'ten bu yana iki ülke arasındaki ilişkilerde ''örnek bir ilerleme'' sağlandığını belirtti.

''Suriye, Türkiye için Orta Doğu'ya açılan, Türkiye, Suriye için Avrupa'ya açılan kapıdır'' diyen Gül, iki ülkenin her alandaki ilişkilerini geliştirmek zorunda olduğunu vurguladı.

Türkiye ile Suriye arasındaki yıllık ticaret hacminin 2 milyar dolara ulaştığını anlatan Gül, Türk iş adamlarının Suriye'de yatırım yapma arzusunun her geçen gün arttığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül, ilişkilerin daha da ileriye götürülmesi yönünde her iki ülkenin de en üst düzeyde kararlılık gösterdiğini kaydetti.

Gül, karşılıklı ziyaretlerin sayısının son dönemde büyük artış gösterdiğine dikkati çekerek, ''İki ülke halkının çıkarına ne gerekiyorsa, bunları daha da ileriye taşıyacağız'' diye konuştu.

''FİLİSTİN MESELESİ ACİL ÇÖZÜM BEKLİYOR''
Cumhurbaşkanı Gül, Esad ile görüşmesinde bölgesel ve uluslararası konuları da ele aldıklarını belirtti.

Türkiye'nin Irak'ın acılarını paylaştığını dile getiren Gül, Irak'ın toprak bütünlüğünün ve siyasi birliğinin sağlanması yönünde Esad ile anlayış birliğinde olduklarını kaydetti.

Filistin meselesi üzerinde de ağırlıkla durduklarını anlatan Gül, ''Filistin'in haklı davasının neticeye ulaşması gerekir. Bu da Filistin halkının kendi devletini kurma hakkıdır'' dedi.

Gül, İsrail ve bağımsız Filistin devletinin barış içinde yan yana yaşayacağı bir ortamın herkesin arzusu olduğunu belirterek, dünyanın diyalogla ve barış anlayışıyla meselelere çözüm bulunacağını görmeye başladığını ifade etti.

''İSTİSMAR NİYETİMİZ YOK''
Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Cumhurbaşkanı Gül, Suriye ile İsrail arasındaki dolaylı görüşme sürecinde Türkiye'ye duyduğu güvenden dolayı Beşar Esad'a teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Gül, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının ardından Türkiye'nin tutumunun netlik kazandığını belirten ve gelecekte bölgede nasıl bir rol üstleneceğini soran Suriyeli gazeteciye şu yanıtı verdi:

''Türkiye olarak sorunların çözümüne yapıcı bir şekilde yardımcı olmaya çalışıyoruz. Sorunlarla uğraşırken, 'Türkiye'nin bu konuların içine elini soksun, gerektiğinde bunları kullanalım, istismar edelim' niyeti yok. 'Yapıcı ve iyi niyetli şekilde sorunların giderilmesine faydamız olur mu' diye hareket ediyoruz. Türkiye, bölge meselelerinde hep iyi niyetlidir, hep yapıcıdır, katkılarını bu yönde kullanmaktadır. Sadece Orta Doğu ile ilgili söylemiyorum, daha geniş söylüyorum, barış olursa güvenlik sorunu olmaz, ilişkiler gelişir ve refah olur.''

''BÖLÜNMÜŞ FİLİSTİN'E KİMSE TAHAMMÜL EDEMEZ''
Gül, bir gazetecinin, son günlerde Ürdün Kralı Abdullah ve Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas'ın Şam'a ziyaretlerde bulunduğunu, Filistin liderlerinden Halit Meşal'in de Şam'da yaşadığını anımsatarak, görüşmede Filistinliler arasındaki bölünmüşlüğün gündeme gelip gelmediğinin sorması üzerine şunları söyledi:

''Görüşmede en çok konuştuğumuz konulardan biri, Filistin'in birliğidir. İki Filistin devleti düşünülemez. Gazze'de Hamas seçimleri kazanınca iyi niyetli tavsiyelerde bulunmuştuk. Geçen iki sene haklılığımızı gösterdi. Şimdi bu birleşmenin temin edilmesi gerekir. Mısır, bu yönde çalışmalar yapıyor, biz de destekliyoruz. Filistin'de bir an önce ulusal birlik sağlanmasını temenni ediyorum. Yoksa Filistin davasına en büyük zarar verilir. Bunu kimse kabul edemez, Filistin devletinin ikiye bölünmesine kimse tahammül edemez. Onlar siyasi mücadelelerini kendi içlerinde yapabilirler. Umarım birlik çalışması gecikmeden sonuçlanır. Yeni İsrail Hükümeti de muhalefetteki söylemlerini unutup sağduyulu davranmalı.''

Gül, Türkiye ile Suriye arasındaki ekonomik işbirliğine ilişkin bir soruyu yanıtlarken de bir çok konuda işbirliği imkanlarını ele aldıklarını belirtti.

Sınır ticaretini kolaylaştırıcı çalışmalar yapıldığını da anlatan Gül, iki ülke özel sektörlerinin bu yönde en üst düzeyde teşvik edildiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül, Tahran-Ankara-Şam üçgeninde yeni bir ekonomik işbirliği alanı kurulup kurulamayacağı yönündeki soru üzerine, İran'ın Türkiye'nin komşusu olduğunu ve her bakımdan yakın ilişki içinde olduklarını ifade etti.

Bu arada, Türkiye ile Suriye arasında İmar ve İskan İşbirliği Mutabakat Zaptı ile Ekonomik ve Ticaret İşbirliği Anlaşması imzalandı.

"TÜRKİYE'NİN GİRİŞİMLERİNİN BAŞARILI OLDUĞUNDAN HİÇ KİMSE KUŞKU DUYAMAZ"

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, Suriye-İsrail dolaylı barış görüşmelerine ilişkin son dönemde basında çıkan haberleri eleştirerek, "Bu haberlerin dayanakları yoktur. Kaldı ki Türkiye'nin girişimlerinin başarılı olduğundan hiç kimse kuşku duyamaz" dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte ortak basın toplantısı düzenleyen Esad, "Suriye-İsrail sorununa ilişkin güvendikleri ülkelerle işbirliği yaptıklarını" belirterek, şunları kaydetti:

"Diğer ülkelerle sonuçları paylaşırız, ancak güvendiğimiz, barışa katkıda bulunacak ülkelerle paylaşırız. Hiç kimse, bize bazı hususları dikte edemez. Biz, dostum Sayın Cumhurbaşkanı Gül ile İsrail-Suriye arasındaki dolaylı görüşmelerle ilgili hususu da görüştük, hem ikili hem heyetler arası görüşmelerde. Elbette sürece ABD'nin desteği olacaktır. (İsrail;de) Muhatabımız belli olduktan sonra bu konu üzerinde elbette duracağız."

İsrail ile barış yapmak istediklerini söyleyen ve Suriye'nin barış ön şartını yineleyen Esad, "Barışı istiyoruz, ancak toprağımızdan vazgeçmemiz mümkün olamaz" dedi.

"FİLİSTİNLİLER ARASINDA UZLAŞI SAĞLANMALIDIR"
Cumhurbaşkanı Gül ile yaptıkları görüşmelerde Filistin meselesinin de değerlendirildiğini kaydeden Esad, "Filistinli gruplar arasında uzlaşı sağlanması gerektiğini" söyledi.

Esad, Filistin-İsrail arasında barış görüşmelerinin başlamasının çok önemli olduğunu kaydederek, "Filistin içindeki uzlaşmazlığın giderilmesi elzemdir. İlk etapta Filistin-İsrail arasında barış görüşmelerinin başlaması, ancak ondan da önce Filistinliler arasında barışın sağlanması gerekmektedir" dedi.

"Filistin-İsrail barış kanallarının başarısız sonuçlanması halinde arzu edilen noktaya ulaşılamayacağını" vurgulayan Esad, "Filistin-İsrail kanallarının başarılı ilerlemesi halinde bölgedeki diğer sorunların çözümünde ilerleme kaydedilebilir" diye konuştu.

Hamas'ın Siyasi Büro Şefi Halid Meşal'in Şam'da bulunmasının yanlış yorumlanmaması gerektiğine dikkati çeken Esad, "bu durumun Suriye'nin taraf tuttuğu anlamına gelmeyeceğini ve diyaloğun sağlanması yönünde çaba harcadıklarını" söyledi.

Irak'taki toprak bütünlüğünün önemine işaret eden Esad, Irak halkı arasında da uzlaşı sağlanmasının gerekliliğine vurgu yaptı.

"ŞAM-ANKARA-TAHRAN İŞBİRLİĞİ"
Esad, Suriye-Türkiye-İran arasında işbirliğine ilişkin bir soruya da "Şam-Ankara-Tahran arasında karşılıklı işbirliği vardır. Türkiye-Suriye ve İran aynı amaçlar taşımaktadır. Bu işbirliğini başka yerlere çekmek isteyenler serbesttir" cevabını verdi.

"TÜRKİYE'NİN YAPTIĞINI HİÇBİR ARAP ÜLKESİ YAPMADI"
Türkiye ve Suriye ilişkilerinin çok iyi bir noktada olduğunu hatırlatan Esad, işbirliğinin daha da geliştirilmesi için çalıştıklarını söyledi.

Türkiye'nin Orta Doğu meselelerinde tavrını net şekilde ortaya koyduğunu kaydeden Esad, "Türkiye sadece ekonomik konularda değil, ortak öneme haiz meselelerde de tavrını açık şekilde ortaya koymuştur. Filistin halkına, Gazze saldırıları süresince destek vermiştir. Türkiye, bu süreçte Arap veya diğer ülkelerin yapmadığını yapmıştır. Türkiye'nin gayretli çabaları ile barışın gelişmesi yönünde uzlaşı sağlanması yönünde önemli katkıları vardır" diye konuştu.