Eskişehir'de patlama

Eskişehir'de 3 katlı bir apartmanda patlama meydana geldi. Yaralananalar var...

Cuma 15.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 15.05.2009 14:47
ABONE OL
Eskişehir'de bir apartmanın bodrum ve zemin katında faaliyet gösteren parke dükkanında henüz belirlenemeyen nedenle meydana gelen patlamada yaralananların sayısının 35 olduğu bildirildi.

* FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

Tunalı Mahallesi Gaffar Okkan Caddesi'ndeki 3 katlı binanın bodrumunda deposu, giriş katında da ofisi bulunan parke dükkanında patlamanın ardından çıkan yangının dumanından 4'ü polis 35 kişi etkilendi.

Bir süre evlerinde mahsur kalan ve itfaiye, polis ve vatandaşların yardımıyla itfaiye merdiveniyle tahliye edilenler, patlama sırasında yoldan geçenler, işçiler ve kurtarma çalışmalarına katılıp dumandan etkilenenler şunlar:

''Sevilay Başaran (29), Muharrem Yıldız (33), İskan Filiz (32), Ethem Avcı (19), Selahattin Avcı (54), Kani Kaya (23), Selma Erol (41), Hasan Çolak (58), Gaye Nur (11), Güven (6), Sezen (29), İkram (40), Şenay (36), Çetin (25), Hanifi (37), Behram (35), Ömer (28), Ferhat (12), Eyüp (14), İlayda (8), Serkan (10) ve Sümeyye Gül (45 günlük) ile Ekrem Turhan (12), Murat Kaplan (28), Erhan Demir (26), Selçuk Yalaman (65), Fatma Yalaman (57), Saadet Yalaman (25), Altan Yalaman (7), Şadiye Göçer ve doğumuna 3 gün kalan 9 aylık hamile Hatice Yılmaz.''

Kurtarma çalışmalarına katılan 4 polis memuru da tedavi altına alındı. Kentteki çeşitli hastanelere kaldırılan hafif yaralılardan İskan Filiz'in hayati tehlikesi bulunduğu öğrenildi.

Öte yandan, itfaiye ekiplerinin soğutma çalışmalarını tamamladığı iş yerine dün getirilen bir kamyon dolusu parke ile çalışmalarda kullanılan tiner ve kimyasal maddelerin depoya yerleştirildiği öğrenildi.
Eskişehir Doğalgaz Dağıtım AŞ (ESGAZ) ekipleri, depo ve zemin kattaki ofis kısmında doğal gaz bağlantısının olmadığını, üç kattaki evlerde doğal gaz kullanıldığını belirledi.

Patlama sırasında caddeden geçen ve apartmanın yakınlarında park halinde bulunan 7 araçta maddi hasar oluştu, çevredeki bazı binaların camları kırıldı.

Tepebaşı Belediyesi görevlileri, patlamanın meydana geldiği apartmanın yakınında çadır kurdu, çalışmalara katılan ekipler ile vatandaşlara yoğurt ve su dağıttı. İl Emniyet Müdürlüğü bomba imha ile olay yeri inceleme ekibi de olay yerinde çalışma başlattı.

Ekipler, patlamanın parke işinde kullanılan tiner ve kimyasal maddelerden meydana geldiği şüphesi üzerinde duruyor.

Vali Mehmet Kılıçlar, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, İl Emniyet Müdürü Savaş Yücel, Ticaret Odası Başkanı Harun Karacan, çalışmaları yerinde izleyip bilgi aldı.

VALİ KILIÇLAR'DAN AÇIKLAMA

Vali Mehmet Kılıçlar, yaptığı yazılı açıklamada, saat 08.30 sularında Tunalı Mahallesi Gaffar Okkan Caddesi'nde faaliyet gösteren bir firmaya ait iş yerinde patlama meydana geldiğini belirtti.

İş yerinin bodrum katında inşaat malzemelerinin depolandığını ifade eden Vali Kılıçlar, şunları kaydetti:
''Patlamanın iş yerinin bodrum katındaki parke yapımında kullanılan tiner benzeri malzemelerden kaynaklandığı tahmin edilmektedir. Patlama sonucu 35 kişi yaralanmış olup 1 yaralının durumu ağırdır. Hastaneye sevk edilen yaralıların çoğu dumandan etkinlenmiştir.''

ESGAZ: PATLAMA OLAN YERDE DOĞAL GAZ KULLANILMADIĞI SAPTANDI


Eskişehir Doğalgaz Dağıtım AŞ (ESGAZ), ekiplerin yaptığı ilk incelemelerde patlama olan yerde doğal gaz kullanılmadığının saptandığını bildirdi.

ESGAZ'dan yapılan açıklamada, kentin en kalabalık caddelerinden Gaffar Okkan Caddesi'ndeki 3 katlı bir binada meydana gelen patlamayla ilgili ekiplerin inceleme başlattığı belirtildi.

''Ekiplerin yaptığı ilk incelemelerde patlama olan yerde doğal gaz kullanılmadığının saptandığı'' kaydedilen açıklamada, konu netlik kazandığında bilgilerin kamuoyuyla paylaşılacağı ifade edildi.