Parmağını tetikten çekti, üstüne atladım

Kuşadası'ndaki rehine eyleminde saldırganı etkisiz hale getiren başkomiser Ali İhsan Bulut: Hiç kimseyi öldüremeyeceğini anladım. İlk fırsatta da üstüne atladım

Cuma 15.05.2009
Son Güncelleme: Cuma 15.05.2009
ABONE OL
Türkiye, Aydın'ın Kuşadası ilçesinde önceki gün pompalı tüfekle bin banka şubesini basarak içeridekileri 7 saat rehin alan 28 yaşındaki Serkan Sağlam'ı etkisiz hale getirip, rehineleri kurtaran başkomiser Ali İhsan Bulut'u konuşuyor. Bir anda gündeme oturan Bulut, müdürünün kendisini "Adamın üzerine atlayıp şehit olma sakın" diye uyardığını belirterek, filmleri aratmayan o dakikaları şöyle anlattı: "Camları boyadığı için dışardan içerisi görünmüyordu. Kapının önünde ellerimi havaya kaldırmamı, pantolonumu yukarı çekmemi ve paçalarımı sıvamamı söyleyip çoraplarımda silah olup olmadığına baktı. Kapının 4-5 metre gerisindeydi... Ne istediğini ve amacını sorunca bankalara 20 bin TL civarında borcu olduğunu, bankanın taksitlendirme yapmaması nedeniyle de haciz işlemlerinin başladığını söyledi.

AİLESİNİ KONUŞMAK İSTEMEDİ

Can kaybı olmaması için rehineleri bırakmasını, yoksa o insanların yaşayacağı acıyı anlatmaya başladım. Tam ailesiyle ilgili konuşmaya başlayınca 'Oralara girme, bu konuyu kapat' dedi. Bu sözlerinden büyük bir ailevi problemi olduğunu ve insan öldüremeyeceğini anladım. İyi niyet göstergesi olarak 2 kişiyi serbest bırakmasını istedim. O da hemen 2 kişiyi bırakacağını söyledi. Benden bir canlı yayın arabası, bir kameraman, bir gazeteci ve spiker getirilmesini istedi. Ben de dışarıdakilerle konuştuktan sonra cevap verebileceğimi söyledim. Söz verdiği gibi 2 erkek rehine ile de dışarı çıktım. Ardından görüşüp, canlı yayın aracının olmayacağını ama gazetecilerin gelebileceğini söyledim. Eyleminin TV'ye çıkıp çıkmadığını sordu. Çıktığını ve internet sitelerinde bile yayınlandığını söyleyince bir televizyonla internet sitelerindeki haberlerin çıkışlarını istedi.

TESLİM OLMAYACAĞINI ANLADIM

Bankanın yanındaki kafeden televizyonu ve haberlerin çıkışlarını götürdüm. Bir TV kanalı soygun haberini verince sakinleşti. Ben de artık eylemine son vermesini istedim. Ama benden yeni isteklerde bulununca, kendi isteğiyle kolay kolay teslim olmayacağını anladım. Beni tekrar dışarı çıkardı. Yarım saat sonra gazeteci kılığındaki iki polis arkadaşımla birlikte yeniden içeri girdik. O sırada bir an elini pompalı tüfeğin tetiğinden çekince 'Tam vakti' deyip üzerine atladım. Gazeteci kılığındaki polisler ve dışardan gelen arkadaşlarla etkisiz hale getirdik. Ben sadece görevimi yaptım."

ABD'DE ARABULUCUK EĞİTİMİ GÖRDÜ
Ali İhsan Bulut, Mardin'de görev yaparken, 1989'da İzmir'e atandı. 1999'da ABD'ye giderek 25 gün süreyle, "Rehine Kurtarma Müzakeresi" eğitimi aldı. Amerikalı uzmanlardan, önce rehineleri güvenli bir ortama almayı ve can güvenliklerini sağlamayı, ardından saldırganla konuşup ruh halini ve psikolojisini ölçme, ikna ve ateş edip etmeyeceğini belirlemeyi öğrendi. İzmir'de de yakın dövüş eğitimi aldı. Türkiye'de benzer arabulucuk eğitimi almış 2 bin polis bulunuyor. Arabulucuk, Kevin Spacey ve Samuel L. Jackson'ın iki arabulucuyu canlandırdığı 1998 yapımı 'Negotiator' filmiyle Türkiye'de de tanınmıştı.