Eruh'ta çatışma: 7 terörist ölü ele geçirildi

Siirt'in Eruh ilçesinde, güvenlik güçleri ile teröristler arasında çıkan çatışmada, 2'si kadın 7 terörist ölü ele geçirildi.

Cumartesi 16.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Cumartesi 16.05.2009 16:55
ABONE OL
Genelkurmay Başkanlığı, Siirt'in Eruh ilçesinde yürütülen operasyonda 2'si kadın toplam 7 terörist etkisiz hale getirildiğini, teröristlerle birlikte çok sayıda silah, patlayıcı ve muhtelif yaşam malzemesi ile örgütsel doküman ele geçirildiğini bildirdi.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yer alan terörle mücadeleye ilişkin duyuruda, yapılan istihbarat çalışması sonucu bir grup teröristin Siirt'in Eruh ilçesi Yassıdağ bölgesinde eylem hazırlığı içerisinde olduğu bilgisinin alınması üzerine, bölgeye bir operasyon planlandığı belirtildi.

İcra edilen operasyon kapsamında, 14-15 Mayıs gecesi bölgeye bir operasyon birliği sızdırıldığı, söz konusu birliğin 15 Mayıs günü saat 07.50'de Körüklükaya'nın 3 kilometre kuzeydoğusunda bin 964 rakımlı tepe bölgesinde teröristlerle çatışmaya girerek 2 teröristi etkisiz hale getirdiği kaydedildi.

Teröristlerin açtığı ilk ateş sonucu bir geçici köy korucusunun şehit olduğu, birinin de yaralandığı bildirildi. Çatışmaya giren birliğin büyük bir özveri ile yakın teması sürdürerek teröristlerin bölgeden kaçmalarını önlediği vurgulanan duyuruda, şöyle denildi:

''Çatışma haberinin alınması ile birlikte 2 adet taarruz helikopteri desteğinde, özel harekat birlikleri helikopterlerle süratle bölgeye sevk edilmiştir. Bu esnada şehit ve yaralı personel helikopterle tahliye edilmiş ve yaralı personel Şırnak Asker Hastanesi'nde tedavi altına alınmıştır. Ayrıca, 3'üncü Komando Tugay Komutanı, operasyonu yakından sevk ve idare etmek maksadıyla takviye birlikleri ile birlikte bölgeye gitmiştir.

Takviye birlikleri, aynı gün saat 10.30'da teröristlerle temasa girerek 3 teröristi etkisiz hale getirmiş, teröristlerin açtığı ateş sonucu 1 geçici köy korucu ve 1 uzman erbaş yaralanmıştır.''

Çatışmanın gün boyu aralıklı olarak devam ettiği, 15-16 Mayıs gecesi teröristlerle yakın temasın sürdürüldüğü ifade edilen açıklamada, 16 Mayısta havanın aydınlanması ile birlikte hedefe girilerek 2 teröristin daha etkisiz hale getirildiği kaydedildi.

Bölgede yapılan arazi arama tarama faaliyetleri esnasında, teröristlerin araziye tuzakladığı bir patlayıcının infilak etmesi sonucu bir uzman erbaşın hafif şekilde yaralandığı belirtilen açıklamada, operasyonda 2'si kadın olmak üzere toplam 7 teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi. Açıklamaya göre, teröristlerle birlikte şunlar da ele geçirildi:

''2 Kaleşnikof piyade tüfeği, 1 G-3 piyade tüfeği, 1 Kannas keskin nişancı tüfeği, 1 RPG-7 roketatar, 8 el bombası, 4 RPG-7 roketi, 2 bin 250 muhtelif çapta fişek, 2 anti personel mayın, 1 kilogram C4 plastik patlayıcı, 7 elektrikli fünye, 2 gece görüş cihazı (biri M-983), 150 kilogram muhtelif gıda maddesi, çok miktarda muhtelif yaşam malzemesi ve örgütsel doküman.''