"Polis zoruyla alınırlar"

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Köksal Toptan, DTP'li milletvekillerinin, milletvekili olmadan önce işledikleri iddia edilen suçlarla ilgili ifade vermek için ihzaren (polis zoruyla) götürülmesi yönünde Meclis'e mahkemeden yazı geldiğini söyledi.

Cumartesi 16.05.2009 00:00
ABONE OL
İstanbul'da katıldığı bir etkinlikte basın mensuplarının DTP'li milletvekillerinin sorgulanmasına ilişkin sorularını cevapladı.

DTP Milletvekili Emine Ayna'nın, "Başbakan ifade vermeye giderse biz de gideriz." yönündeki açıklaması hatırlatılan Toptan, "Onlarla ilgili yasal süreç var. Anayasa'nın 83. ve 14. maddeleri açık hükümler içeriyor. Mahkemenin bize yazdığı bir yazıda dokunulmazlığı olan, şu an milletvekili olan kişiler, milletvekili olmadan önce işledikleri suçlardan dolayı mahkemeye davet ediyor. Yazı, gelmedikleri takdirde Ceza Kanunu gereği ihzaren getirileceklerini belirtiyor. Milletvekilleri giderler, gitmezler 'polis gelir bizi alır' diyorlar. Kendi bilecekleri iş. Ama sorunun makül ölçüler içerisinde çözülebilmesi için elimizden geleni yapmaya uğraşıyoruz." şeklinde konuştu.