Bülent Aras: Dış politika yeni vizyon

Pazar 17.05.2009
ABONE OL
Işık Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bülent Aras, Türkiye'nin dönüşen dış politikasının nabzını SABAH için tutacak. Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmed Davutoğlu'nun öğrencilerinden Prof. Dr. Bülent Aras, yakından takip ettiği çok boyutlu ve entegre dış politika paradigmasını artık SABAH için kaleme alacak. Kafkasya, İran ve Ortadoğu'ya ilişkin 15 kitabı bulunan uluslararası ilişkiler Profesörü Bülent Aras, Türkiye'nin Soğuk Savaş döneminden kalma öncelikler politikasının yerini entegre dış politikaya bıraktığını söylüyor. SABAH, Aras sayesinde proaktif ve dinamik bakış açısıyla dış politika konusunda derinlikli analizlere ulaşma fırsatı sağlayacak, Türk dış politikasını yeniden şekillendiren Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu'nun ve yeni dönem Türk dış politikasının davranış kodlarını deşifre edecek. Aras, Türkiye'nin dış politikasındaki sıçramayı köşesine yansıtarak, kodlarını çözecek, analizini yapacak. "Türkiye artık bu coğrafyada büyük ülke olarak davranmak zorunda. Büyük ülkeler böyle küçük refleksler ve tarihi korkularla hareket etmez" diyen Aras "Türkiye'ye düşen çağa uymaktır" dedi. Türkiye'nin sıçrama arifesinde olduğunu düşünen Aras, Türkiye ölçeğindeki bir ülkenin yeni anlayışı dış politikasına ve içindeki dengeleriyle yansıtabildiği takdirde bunda başarılı olacağına inanıyor.

ENTEGRASYON DÖNEMİ

Bu açıdan Ermenistan gibi küçük bir ülkeyle sınırlarını kapalı tutmasının kabul edilebilir olmadığını vurguluyor. "21. yüzyılın sorumlu medeni ve çağa uygun bir devlet olmanın temel şartı komşularla iyi ilişkiler olması, sınırların açık olması" diyen Aras, Ermenistan ile sınırların açılmasının bu ülkeyi Türkiye'ye entegre edeceğini söylüyor. Aras, sadece 10 yıl önce Suriye ile savaş noktasına gelindiğini ancak bugün iki ülke arasındaki sınırların anlamını yitirdiğini de hatırlatıyor. Davutoğlu'nun komşularla sıfır sorun politikasının Ortadoğu'da bir slogan haline geldiğini söyleyen Aras, sadece Türkiye değil, Lübnan, Suriye, Mısır, İran, Suudi Arabistan ve Katar'ın artık bunu bir ilke olarak benimsediğini ve hayata geçirdiğinin altını çizdi. Bu kavramın bölgesel bir motto haline dönüştüğünü ifade eden Aras, bunun kalıcı olmasının koşulunun Türkiye'nin bu politikayı başarıyla götürmesine bağlı olduğunu kaydetti. Aras'a göre Türk dış politikasında artık entegre dönemi başlamak durumunda. "Türkiye için öncelikler politikasını sürdürme dönemi geçti. Bizim önceliğimiz Avrupa Birliği'dir, Kafkasya ve Ortadoğu bizi ilgilendirmiyor gibi deme lüksümüz yok. Siz dışarıda kalsanız olaylar sizi içine çeker" diyen Aras, Türkiye'nin bütün bunları tek bir resimde toplayan gerektiği zaman gerekli refleksleri veren sorunlar ortaya çıkmadan önceleyici ve proaktif bir diplomasiyi hayata geçirmesi gerektiğini söyledi. "Türk dış politikasının entelektüel kodlarını çözmek Davutoğlu'nu anlamak geçiyor" diyen Aras, Türk dış politikasının tarihsel arka planı ve kurumsal derinliğine de hâkim bir isim. Dış politikanın yapım mekanizmasını da yakından tanıyan Aras, Davutoğlu'nun bu sistematiği dönüştürdüğünü da vurguluyor. "Önümüzdeki dönemde Türk dış politikasında bir Davutoğlu dönemi yaşacağız. Davutoğlu'nun danışman olduğu dönemden daha aktif ve yoğun bir dönem olacak. Avrupa, Amerika, Asya ve Afrika ülkeleri daha önce görmedikleri kadar çok Türk diplomatı, sivil toplumu, Türk işadamlarını görecek. 2023 vizyonunda Türkiye'nin en büyük 10 ülke içinde olması var. Bunun için Hariciye elinden geleni yapacak."

Siyaset ve dış politika uzmanı...
BOĞAZİÇİ Üniversitesi mezunu olan Bülent Aras, 2001- 2006 arasında Fatih Üniversitesi'nde öğretim üyeliği yaptı. 2006'dan bu yana Işık Üniversitesi'nde. Aynı zamanda Siyaset Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı'nda (SETA) siyaset ve dış politika uzmanı olarak yer alan Aras, Kafkasya, İran ve Ortadoğu politikası konusunda uzman. Aras'ın bugüne kadar uzmanlık alanları ve Türkiye'nin dış politikası üzerinde 15 kitapta imzası bulunuyor.