Domuz gribi alarmı sürüyor

KLM uçağı ile 14 Mayıs Perşembe günü 1613 sefer sayılı ile Amsterdam'dan gelen Irak asıllı ABD vatandaşı ve annesinde domuz gribi virüsü "A/H1N1'in tespit edilmesi sonrasında Türkiye'deki tüm giriş ve çıkış noktalarındaki alarm sürüyor.

Pazar 17.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazar 17.05.2009 15:57
ABONE OL
Domuz gribinin görüldüğü iki kişiyi taşıyan uçakta da, 8 kişinin dışında diğer bütün yolculara ulaşıldı.

İstanbul İl Sağlık Müdürü Mehmet Bakar, dün içinde domuz gribi virüsü taşıyan iki hastanın bulunduğu uçaktaki yolculardan 8'ine halen ulaşılamadığını belirterek, bu kişilerin tekrar yurt dışına dönmüş olabileceğini söyledi.

*DOMUZ GRİBİNDE SON RAKAMLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

İstanbul İl Sağlık Müdürü Mehmet Bakar, gazetecilere yaptığı açıklamada, uçaktaki 8 kişiye halen ulaşılamadığını bildirdi. İl Sağlık Müdürü Bakar, bulunamayan 8 kişinin de Türkiye'de olup olmadığının araştırılıdığını söyleyerek, "Gelenlerin bir kısmı bir gün içinde de geri dönebiliyorlar. Şu anda tam sayısını veremeyeceğim. Ama örneğin ilaç kontrolüne aldıklarımızdan bazıları ülkelerine geri döndüler. Ama onların hiçbir tıbbi bulgusu yoktu. Seyahatlerinde en ufak bir kısıtlama söz konusu değil. İlaçlarını alıyorlar ve yurt dışına döndüler. Belki o 8 kişi de yurt dışına geri dönmüş olabilir" dedi. Bakar, sağlık ekiplerinin 2-3 günden beri çok yoğun bir gayretle çalıştıklarını kaydederek, uçaktaki diğer yolculara hakkında da şunları söyledi:

"Çalıştığımız 30 doktor her gün muayeneye devam ediyor. Emniyet'in de çok ciddi bir desteği var. Yolcuların kaldığı otellere 112 elemanları ile enfeksiyon uzmanları beraber gidiyorlar. Ambulansla otel noktasına gidilmiyor. Uzak bir yerde inilerek sivil kıyafetle gidiliyor. Herhangi bir şekilde kimseyi de rahatsız etmek istemediğimiz için ekiplerimiz sivil kıyafetlerle otellere gidiyorlar ve otel odasına kadar da asla bir değişiklik olmuyor. Sadece odaya girerken gerekli tedbirler alınıyor."

*DOMUZ GRİBİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER İÇİN TIKLAYINIZ...

DOMUZ GRİBİ ŞÜPHESİYLE 2 KİŞİ DAHA HASEKİ HASTANESİ'NE GETİRİLDİ

Yurt dışında bir süre kaldıktan sonra Türkiye'ye geri bir kadın ile Umre için gittiği Mekke'den döndüğü sırada havalimanında fenalaşan bir yolcu domuz gribi şüphesiyle Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne getirildi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın durumundan şüphelenenlerin "112'ye başvursun" isteği olumlu sonuç verdi. Yurt dışında bir süre kaldıktan sonra Türkiye'ye dönen bir kişi domuz gribi şüphesiyle Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Kliniğine başvurdu. Umre için gittiği Mekke'den dönüş yapan bir kadın da termal kameraları normal bir şekilde geçtikten sonra fenalaştı. Durumundan şüphelenilen yolcu Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne getirildi.

Mekke'den gelen yolcunun bir yakını ise, akrabasının termal kameraları geçtikten sona fenalaştığını belirtti. Tansiyon düşüklüğü olabileceğini belirten yolcu yakını, yüksek ateş şikayetinin ise bulunmadığını belirtti. Sedye ile içeri alınan Umre yolcusu Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği'nde gözlem altına alındı.