'İki ülkeye de görevler düşüyor'

Soçi'de Putin ile görüşen Erdoğan "Bölgenin bize yüklediği bazı görevler var. Bu adımları atmaya mecburuz" dedi

Pazar 17.05.2009
Son Güncelleme: Pazar 17.05.2009
ABONE OL
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Polonya'daki temaslarının ardından dün gittiği Soçi'de Rusya Federasyonu Başbakanı Vladimir Putin ile görüştü. Erdoğan, bölgenin Türkiye ve Rusya'ya yüklediği bazı görevler olduğuna inandığını belirterek,"Bölgenin huzuru, mutluluğu için bu adımları atmaya mecburuz"dedi. Erdoğan'la Putin arasındaki görüşme Rusya'nın en önemli tatil merkezlerinden olan ve Karadeniz sahilinde bulunan Soçi kentindeki Riviera Sarayı'nda yapıldı Samimi bir havada geçtiği belirtilen görüşme 2 saat 40 dakika sürdü. İki Başbakan başbaşa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Başbakan Erdoğan, konuşmasında "Dostum'' diye nitelendirdiği Putin'e teşekkür ederek verimli bir görüşme yaptıklarını bildirdi. Erdoğan "Bölgenin bize yüklediği bazı görevler var. Bölgenin huzuru, mutluluğu için bu adımları atmaya mecburuz. Bunun içerisinde Azerbaycan-Ermenistan arasındaki Dağlık Karabağ sorunu, Ortadoğu sorunu, Kıbrıs ile ilgi sorun... İnanıyorum ki dayanışma bütün bu sorunların aşılmasında en azından mesafe alınmasına vesile olacaktır'' dedi.

OLUMLU GELİŞME

Putin de iki ülke arasındaki ilişkilerin son yıllarda çok olumlu şekilde geliştiğini belirtti. Özellikle Ankara Anlaşması'nın imzalanmasından sonra geçen sürede ilişkilerde büyük ilerleme sağlandığına dikkat çeken Putin Dağlık Karabağ sorunu gibi birçok bölgesel konuyu da görüşmede ele aldıklarını söyledi. Putin şunları söyledi: "Bizim görüşümüz, tarafların bu ihtilaf konusunda karşılıklı kabul edebilecekleri bir anlaşmaya ulaşmaları. Tarafların kabul edeceği bir çözüm konusunda da Minsk sürecine dahil olan ülkeler, sadece yardımcı olurlar. Bu ülkeler gerekirse varılacak bir anlaşmanın garantörü de olabilirler, Türkiye ve Rusya, bu soruna en kısa sürede çözüm bulunmasını istiyor. Bu konuda iki ülke de gerekeni yapmaya hazır" yanıtını verdi.

PUTİN'İ TÜRKİYE'YE DAVET ETTİ
Başbakan Erdoğan ortak basın toplantısında, Putin'i Türkiye'ye davet ettiğini belirterek, "Kendisiyle en kısa sürede Türkiye'de görüşeceğiz ve ikili ilişkilerimizin son durumunu da çek ederek geleceğe dönük adımlarımızı atacağız" dedi. Başbakan Erdoğan, Soçi'ye hareketinden önce İstanbul Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde düzenlediği basın toplantısında ise "Dağlık Karabağ sorunu çözülmeden sınır kapıları açılamaz. Türkiye'nin Dağlık Karabağ konusunda bölge ülkesi olarak sessiz kalması söz konusu değil" dedi.

PUTİN'İN GAZETECİYE JESTİ
Rusya Başbakanı Vlamidir Putin, Erdoğan'ı beklerken Türk ve Rus gazetecilere Rus Lada Niva marka cipi tanıttı ve A.A kameramanı Fuad Abbasov'a deneme sürüşü yaptırdı. Putin, kendisine ait Rus Vaz otomobil firmasının Niva tipi son model cipi kullanarak geldiği sarayda, bir gazetecinin "Niva'nın bu modelini beğeniyor musunuz" sorusuna, "Elbette beğeniyorum. Buyrun, kullanabilirsiniz" yanıtını verdi. Kadın gazeteci, sadece otomatik vitesli araba kullanabileceğini belirtti. A.A kameramanı Abbasov'un bu arabanın Türkiye'de satılıp satılmadığını sorması üzerine Putin, "Türkiye'de de oldukça fazla satılmakta" dedi. Putin, bu arabayla rahatlıkla balık avlamaya gidilebileceğini söyledi. Abbasov'un Türk gazeteciler adına arabayı kullanıp kullanamayacağı sorusu üzerine Putin, arabanın anahtarını A.A kameramanına verdi.