Aynı uçaktaki yolculara Sultanahmet'te kontrol

Domuz gribi tespit edilen iki ABD'li ile aynı uçaktaki 118 yolcudan 110'una ulaşıldı. 3 ambulans da, adresleri belirlenen turistlerin kaldığı otellere giderek bu kişileri kontrol ediyor

Pazartesi 18.05.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 18.05.2009
ABONE OL
İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan 14 Mayıs'ta giriş yaparken yüksek ateş tespit edilen iki ABD'lide domuz gribi çıkmasının yankıları sürüyor. ABD'li turist eşi ve çocuklarının dışındaki 118 yolcudan 110'una ulaşıldığını ancak 8 kişiye henüz ulaşamadıklarını açıklayan İl Sağlık Müdürü Mehmet Bakar, "Kayıp yolcuların İstanbul'daki konsolosluklarına bilgi verildi. İstanbul dışında hatta yurtdışında olduklarını düşünüyoruz" dedi. Ulaşılamayan 8 kişinin Amerika, Fransa ve Kanada vatandaşı olduğunu ifade eden Bakar, "Hastanede yatan aynı aileden diğer 4 kişide virüse rastlanmadı. Yoğun temas halinde olmalarına rağmen yalınızca 2 kişide çıkması sevindirici. Hastaların ateşi düştü. 21 Mayıs'a kadar hastanede tutulacaklar" dedi.

YOLCULAR ÇOK MEMNUN

Uçakta bulunan yolculara ulaşıldığında kendilerine domuz gribi vakasının bulunduğuna dair bilgilendirme belgesi verdiklerini ifade eden Bakar, "İngilizce ve Türkçe olmak üzere yazılı bir uyarı metni veriyoruz. Bu metinler kişilerin kendisini nasıl koruyacağını anlattığı gibi 18-28 Mayıs tarihleri arasında 38 derece ve ileri ateşle birlikte yaygın kas ağrısı veya boğaz ağrısı olması durumunda 112 numaralı telefonu aramalarını istiyoruz. Yolcular bu ilgiden çok memnun" diye konuştu. Bakar, koruyucu ekiplerinden, derecesine, ilacından maskesine kadar tüm malzemelerin depolarda hazır tutulduğunu da sözlerine ekledi. Bu arada İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü'nde hazır bekletilen 3 ambulans, adresleri belirlenen yolcuların evlerine ve kaldıkları otellere gidiyor. Burada yolculara müdahale eden sağlık ekipleri daha sonrada aynı adreslere giderek kontrollerde bulunuyor.

3 KİŞİ DAHA SEVK EDİLDİ

Yapılan çalışmalar kapsamında kimliği açıklanmayan bir Türk vatandaşı, ABD'den gelen domuz gribi hastalarının da karantina altında tutulduğu Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürüldü. Dün 12.30 da Türk Hava Yolları'na ait uçakla Mekke'den Türkiye'ye gelen 65 yaşında Sudi Arabistanlı bir kadın da termal kameralardan geçerken ateşinin yüksek olması nedeniyle domuz gribi şüphesi ile Haseki Hastanesi intaniye servisine sevk edildi. Sağlık Bakanlığı da, dün itibarıyla farklı uçak seferleri ile Türkiye'ye giriş yapan ve termal kamerada ateşli oldukları tespit edilen 3 yolcunun tetkiklerinin devam ettiğini, sonuçlar çıktığında kamuoyu ile paylaşılacağını bildirdi. Ayrıca "23 termal kamera, bürokratik işlemler nedeniyle gümrüklerden çekilemiyor'' haberinin gerçeği yansıtmadığı ve kameraların, Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü tarafından teslim alındığı açıklandı.