Bakanlık'tan domuz gribi açıklaması

Pazartesi 18.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 19.05.2009 02:26
ABONE OL

Sağlık Bakanlığı, Türkiye'ye yurt dışından gelen yolcuların içerisinden İstanbul Atatürk Havalimanı'nda belirlenen 2 ''A/H1N1'' gribi vakası dışında yeni bir vaka bulunmadığını bildirdi.
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, bu iki vakanın halen gözlem altında olduğu ve tedavilerinin sürdüğü ifade edildi.

Açıklamada, hastaların genel durumlarının iyi olduğu, diğer aile fertlerinde de gribe ait belirtiler bulunmadığı vurgulanarak, şöyle denildi:

''Hasta ile birlikte aynı uçakta seyahat eden ve kimlikleri tespit edilmiş olan yolcuların büyük çoğunluğuna ulaşılmıştır. Belirtilen adreste olmayan ve telefonla ulaşılamayan yabancı uyruklu kişilerin bulunabilmesi için ilgili büyükelçiliklere bilgi verilmiştir. Ulaşılan yolcularda grup belirtileri olmamakla birlikte tümü ilaçla koruma altına alınmıştır. Günlük olarak muayeneleri yapılmaktadır.

Hastalığın görüldüğü ülkelerden gelebilecek vakaları erken tespit etmek üzere havaalanları, limanlar ve kara hudut kapılarında alınan tedbirler sürdürülmektedir. Giriş noktalarında kullanılan termal kamera sayısı 21'i sabit, 13'ü mobil olmak üzere toplam 34'e yükseltilmiştir. Gelecek 5 adet mobil kamera ile toplam termal kamera sayısı 39'a ulaşacaktır. Giriş noktalarında yüksek ateşi olanlar tespit edildiğinde ayrıntılı muayeneye alınmaktadır. Havalimanlarından giriş yaparken termal kameralarla ateşi olduğu belirlenen kişilerden alınan numunelerde herhangi bir grip etkeni tespit edilmemiştir.
Yurt dışından çıkacak bütün yolculara gerekli bilgilendirmeler ve uyarılar hassas bir biçimde yapılmaktadır.''

Açıklamada, Türkiye'deki ve dünyadaki gelişmelerin kamuoyu ile düzenli olarak paylaşılmaya devam edileceği ifade edildi.