Kadın yok, çocukları hemen evlendireceğim

Katliamının ardından 30'a yakın yetim, öksüz çocuk, iki de yetişkin kadın kaldı. 15-16 yaşındaki çocukların evlendirilip 'kadın açığı'nın kapatılması gündemde

Pazartesi 18.05.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 18.05.2009
ABONE OL

Mardin Bilge köyünde yaşanan katliamın ardından Çelebi Ailesi'nin büyüğü Osman Çelebi (55), köyde sadece 2 kadın kaldığını belirterek 15- 16 yaşlarındaki çocukları evlendireceğini söyledi. Kendinden yaşça büyük 10 kişinin öldürüldüğünü belirten Çelebi, "Ne yapacaksınız" sorusuna "Sabredeceğiz. İş başa düştü. Köyde yaşlı 2 kadın kaldı. Anne babasını kaybeden 30'dan fazla çocuk var. Çocuklara şu an sıcak yemek yapan kadın yok. 15-16 yaşlarında çocuklar var. Onları hemen, 2 yıl içinde, evlendireceğim. Başka türlü olmaz" dedi. Çelebi, çocukların eğitimiyle ilgili olarak da "Devletimizden memnunuz. Devlet bize yardım eder. Çocukların eğitimi için benim gözetimimde ne yardım varsa alırım. Ama çocukları vermem. Çocukların vatana millete hayırlı olmaları için canımı feda ederim. Sağ kaldığım müddetçe elimden gelen sıcaklığı gösteririm" diye konuştu. Osman Çelebi, devletten şu an Mazıdağı'nda koruma altında olan aileyi uzak bir yere yerleştirmesini de istiyor. Aksi takdirde gençleri tutmakta zorlanacağını belirten Çelebi, "Olayın ardından çocuklarına 5 gün yemek verdik. Vereceğiz tabii, çocuktur onlar. Öldürecek olsaydık onlara yemek vermezdik. Ama gençlerimiz bir yerde karşılaşırsa onları tutmakta zorluk çekerim. Artık onlar buraya gelemez. Devlet, onları uzak bir yere yerleştirsin" dedi.

'7 NESİLDİR BURADAYIZ'
DTP'li Ahmet Türk'e tepki gösteren Çelebi, "Tam 7 nesildir buradayız. 50'şer yıldan 350 yıl eder. Buraya geldik. Kıymet verdik. Keşke gelmeseydik. Bütün dünya bizim için üzülüyor. Türk de kalkmış bizi haksız yere suçluyor. Türk bayrağının altında yaşayacağız. Bir karış toprak için canımızı veririz. Onlar yerleşsin, burası DTP köyü olsun isteniyor. Bu bölgede 22 köyü var" diye konuştu. Çelebi "Köyde hâkimiyet sağlayıp, suçu PKK'ya yıkmak istediler" dedi.