Sincan Ağır Ceza: Gül yargılansın

Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, "kayıp trilyon" davasında, Gül hakkında kovuşturma yapılmaması kararını iptal etti

Salı 19.05.2009
Son Güncelleme: Salı 19.05.2009
ABONE OL
Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, "kayıp trilyon" davasıyla ilgili Cumhurbaşkanı Abdullah Gül hakkında verdiği "kovuşturma yapılmasına yer olmadığına" ilişkin kararını kaldırdı. Cahit Nalbantoğlu'nun savcılık kararına yaptığı itirazı sonuçlandıran mahkemenin kararında, Gül'e "özel evrakta sahtecilik" ve "Siyasi Partiler Kanunu'na aykırılık" suçlarından dolayı soruşturma açıldığı, soruşturma sonunda Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca "kovuşturma yapılmasına yer olmadığına" karar verildiği anımsatıldı ve şöyle denildi:

GÜL'E "ŞÜPHELİ" DENDİ
"Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, kovuşturmaya yer olmadığına karar verirken yasalar yönünden dokunulmazlığı bulunan kişiler ile kıyas yapılarak, şüphelinin Cumhurbaşkanı olması nedeniyle milletvekili ve bakanlara tanınan dokunulmazlığının Cumhurbaşkanını da kapsadığı yönünde görüşleri hukuktan yoksun, kanunlara aykırı olduğu açıktır. Kıyasın; kamu hukuku alanında yapılamayacağı, kaldı ki daha önce Cumhurbaşkanlığı makamında bulunan kişilerin önceden suç işlemiş bulunmalarının doğal olarak yasa koyucular tarafından düşünülemediğinden Anayasa'da bu konuda boşluğun bulunduğu, Anayasa'nın ilgili hükümlerinde değişiklik yapılarak Cumhurbaşkanlığı döneminden önceki suçlara yönelik düzenlemelerin yapılması gerektiği ve Anayasa'daki bu boşluğun kıyas yolu ile değil, hukuki düzenleme ile ortadan kaldırılması hukuki açıdan uygun olacağından; şüpheli Abdullah Gül hakkında iddia olunan eylemlerin mahkemesince tartışılması için Başsavcılığın hukuka uygun olmayan takipsizlik kararının kaldırılmasına karar vermek gerekmiştir."

BAKANLIĞA BAŞVURU

Cumhurbaşkanı Gül'ün avukatları, Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararının "kanun yararına bozulması" istemiyle Yargıtay'a götürülmesi için Adalet Bakanlığı'na başvurabilecek. Adalet Bakanlığı, istemi yerinde görürse söz konusu kararın "kanun yararına" bozulması istemiyle Yargıtay'a başvuracak. Süreçle ilgili son sözü Yargıtay söyleyecek.

Şenol ATEŞ - Uğur BECERİKLİ - Göksel ÇAĞLAV / ANKARA - Hülya KARABAĞLI / ANKARA