Törende protokol krizi

Niğde'de kutlanan 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı törenlerinde statta protokol krizi yaşandı.

  1. Haberler
  2. Gündem
Salı 19.05.2009 14:52 ABONE OL
Niğde'de kutlanan 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı törenlerinde statta protokol krizi yaşandı. MHP Niğde Milletvekili Mümin İnan ile Niğde Valisi Sebahattin Öztürk tartıştı.

Cumhuriyet meydanında Atatürk anıtına çelenk konularak başlayan 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları için 5 Şubat Stadyumu'nda yapılacak gösterilere geçildi. Şeref tribününde protokol yerini aldığı sırada MHP Niğde Milletvekili Mümin İnan ile Niğde Vali Sebahattin Öztürk arasında bir tartışma başladı.

Protokolün ilk sırasında Niğde Valisi Sabahattin Öztürk, İl Jandarma Alay Komutanı Jandarma Kd. Albay Osman Nuri Erkan ve Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan için ayrılan yerin arkasındaki ikinci sırada kendisine yer ayrılan Milletvekili İnan, bunu kendisine yapılan bir hakaret olarak değerlendirerek, Vali Öztürk'e "Bana neden yer ayrılmadı. Bu bir saygısızlıktır. Benim yerim sizin yanınızda olması gerekmiyordu sayın valim" demesi üzerine Vali Öztürk oturduğu yerden ayağı kalkarak, "Sayın vekilim protokoldeki yeriniz burasıdır. İsminiz yazıyor. Buyurun oturun" dedi. İkinci sıraya konulmasına tepki gösteren Milletvekili İnan "Saygısızlık yapıyorsunuz. Ben buraya oturmam, ben halkın arasından geldim, gerekirse gider halkın arasında bayramı izlerim" dedi. Vali Öztürk ise "Siz bilirsiniz sayın vekilim" diyerek tekrar yerine oturdu.

Olaya sinirlenen MHP Niğde Milletvekili Mümin İnan, şeref tribününü terk ederek MHP İl Başkanı Hikmet Bekil ve vatandaşlar ile birlikte törenleri izlemeye başladı. Vali Öztürk, ikinci sırada milletvekili için ayrılan yeri göstererek "Sizin yeriniz burası" dedi. Bir süre yer konusunda Vali Öztürk ile tartışan Milletvekili İnan, daha sonra şeref tribününü terk ederek, tribünün altındaki vatandaşların yanına oturdu.

Gazetecilerin "Neden şeref tribününe oturmadınız?" sorusu üzerine Milletvekili İnan, "Bana yer ayırmamışlar. Milletin seçilmiş vekiline eğer Türkiye Cumhuriyeti'nin Meclisinin kuruluşunun 90. yıl dönümünde bir yer ayrılmıyor, nezaket gösterilmiyorsa buna söylenecek bir şey yoktur. Uygun ve hoş bir şey değil. Yıllardır bir gelenek var, bu gelenek sürüyor. Ben vatandaşın içerisine otururum, vatandaşın içinden seçilmişim. Çok zor bir hadise değil. İşte geldik vatandaşın içerisinde oturuyoruz. Ben makam mevki peşinde de değilim, meraklısı da değilim. Vatandaşın içine oturdum benim için hiç fark etmez. Parlamentonun, halkın temsilcisi milletvekiline bir yer verilmiyorsa onlar düşünsün." dedi.

İnan, ödül töreninde de dereceye giren öğrencilerin ödüllerini yine protokol üyeleri ile birlikte verdikten sonra tekrar aynı yerine oturdu. MHP'li İnan, törenler bitmeden stadyumu terk ederken, tören sonunda gazetecilerin sorusu üzerine Vali Öztürk, "Netice itibariyle orada yeri var ve yeri orasıdır. Oturmadı. Kendisi beğenmedi orayı." şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU