Barolar Birliği Başkanlığı'na üç aday

Çarşamba 20.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 20.05.2009 11:20
ABONE OL
Türkiye Barolar Birliği'nin (TBB) Cumartesi günü yapılacak 30. Genel Kurulu'nda başkanlığı için üç aday yarışacak. Halen TBB Başkanlığı görevini yürüten Avukat Özdemir Özok başkanlığa yeniden aday olacak.
Özdemir Özok'in karşısına ise Trabzon Baro Başkanı Mehmet Şentürk ve Yalova Baro Başkan Cemal İnci aday olacak. Şentürk ve İnci, TBB Başkanlığı'na zadaylığını daha önce düzenledikleri basın toplantılarıyla açıklamışlardı. Özdemir Özok'un yeniden seçilmesine kesin gözüyle bakılan Genel Kurul'da, Yalova Baro Başkanı İnci de sol kanatın adayı olarak yarışacak. İnci, daha önce de Yalova'dan CHP'den milletvekilliği adaylığı gündeme gelmiş ancak resmen aday olmamıştı.

Özdemir Özok'un karşısında en güçlü aday ise sağ kanadın desteklediği Trabzon Baro Başkanı Mehmet Şentürk. Şentürk, Ergenekon davası çerçevesinde, Yargıtay Onursal Başsavcısı Sabih Kanadoğlu ile Yarsav Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu'nun tutumlarını eleştiren açıklamalarıyla sık sık gündeme gelmişti. Bu arada, TBB Genel Kurulu Balgat Kongre Merkezi'nde toplanacak. Genel Kurulu iki gün sürecek. Toplantı gündemine göre, Başkanlık Divanı'nın seçilmesinin ardından, 2007 - 2009 yılları çalışma raporu, gelir gider raporları, bilanço ve denetleme kurulu raporu okunacak. Ayrıca toplantının birinci gününde, Birlik Yönetim Kurulu çalışmaları ibra edilecek.

Genel Kurul'da ayrıca, hukukun, yargının ve mesleğin sorunları görüşülecek, Birlik Başkanı Özdemir Özok'un kapanış konuşmasından sonra ilk gün oturumu sona erecek. Pazar günü ise, Türkiye Barolar Birliği Başkan, Yönetim Kurulu, Disiplin ve Denetleme Kurulu asıl ve yedek üyelerinin seçimi yapılacak.