Gül’ün açılımına 19 Mayıs jesti

23 Nisan törenlerini boykot eden DTP, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Kürt açılımına, Ankara ve Güneydoğu’daki 19 Mayıs törenlerine katılarak karşılık verdi

Çarşamba 20.05.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 20.05.2009
ABONE OL
Cezaevindeki çocuk mahkûmları gerekçe göstererek 23 Nisan törenlerini protesto eden DTP, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Kürt açılımı ile birlikte 19 Mayıs sürprizi yaptı. DTP'li milletvekilleri Ankara'da Cumhurbaşkanı'nın da yer aldığı bir törende Anıtkabir'e ilk kez çıkarken, Güneydoğu'da DTP'li belediye başkanları da düzenlenen törenlerde tam kadro yerlerini aldı. Cumhurbaşkanı Gül'ün, Kürt sorununun çözümüne ilişkin mesajları umutları artırdı. Gül'ün, "Çözüm yakın. Herkes elini taşın altına koymalı" çağrısı meyvesini vermeye başladı ve Meclis'teki küslükler rafa kalktı. 23 Nisan törenlerini protesto ederek Meclis'te oturma eylemi yapan DTP, 19 Mayıs törenlerine katılarak ilginç bir çıkış yaptı. Basının görüntü almasına izin verilmeyen, törenlerin başlangıç yeri Aslanlı Yol'da da renkli görüntüler ortaya çıktı. Başbakan Erdoğan, "PKK'yı terör örgütü ilan etsinler ondan sonra görüşeyim" dediği DTP'ye ilk kez elini uzattı. Anıtkabir'deki törenlerde CHP lideri Deniz Baykal da DPT'lilerle arasındaki buzları eritti. Baykal da tören sırasında Türk ve DTP milletvekilleri ile tokalaşarak selamlaştı.

'BARIŞ MELTEMİNE DÖNÜŞÜYOR'

DTP milletvekilleri, SABAH'a şunları söyledi:

Sırrı Sakık (DTP Muş Milletvekili):
Biz 23 Nisan'da, partili arkadaşlarımızın tutuklanmasını, küçük çocukların gözaltına alınmasını protesto ettik. Oturma eylemi ile de çözüm yerinin Meclis olduğunu göstermek istedik. Bütün bayramları protesto edeceğiz demedik. Bu bayram, bu vatan, ülke hepimizin. Cumhuriyeti Türkler, Kürtler birlikte kurdu. Cumhurbaşkanı Gül, Kürt sorunun çözümüne yönelik çok önemli ve olumlu mesajlar verdi. Biz uzlaşmanın kalıcı olmasını diliyoruz. Kurumlar arası diyalog önemli. Kurumların bir araya gelmesini istiyoruz. Herkesin barışa ihtiyacı var, ülke hepimizin, gençler hepimizin, bayramlar da hepimizin. Barış rüzgârlarının esmesini diliyoruz. Uzun zamandır ülkemizde eksik olmayan savaş bulutları barış meltemlerine dönüşüyor.

Nuri Yaman (DTP Muş Milletvekili):
Anadolu halkları işgale karşı birlikte savaştı. Bu bayram ulusal kurtuluşu, birlik ve beraberlik ruhunun Anadolu'da başladığı günü ifade ediyor. Bu bayram Atatürk'ün, bütün Anadolu halkına güveninin simgesi. Sayın Cumhurbaşkanı Gül de, devletin birliğini temsil ettiğinin bilincinde hareket ediyor. Bu açılımların AKP misyonuna katkı olarak görmek doğru değil. Akan kanın durmasına yönelik değerlendirmelerini doğru buluyorum. Bu tarihi bir fırsat. Gül de bu misyonu üstlendi. Ortadoğu gezisi de bunun işareti. Aynı coğrafyayı paylaşan ulusların ortak menfaatlerinin nerede olduğuna kanaat getirdiler. Ana muhalefet partisinin elini taşın altına koyma zamanı geldi. Sayın Baykal, olumsuz düşüncelerini bir kenara bırakmalı. Bunun ilk adımı da el sıkışmamız oldu. Kurtuluş Savaşı'nda atılan adım devam etmeli. Devleti yönetenler Atatürk'ün ortaya koyduğu yaklaşımı sergilemeli. Anadolu halkına güvenmeli.