Özgür ve bağımsız yaşayanların günü

19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı büyük coşkuyla kutlandı. Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, "19 Mayıs ayağa kalkan bir milletin özgür ve bağımsız yaşama arzusudur" dedi

Çarşamba 20.05.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 20.05.2009
ABONE OL
19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı coşkuyla kutlandı. Ankara'da 19 Mayıs Stadyumu'nda düzenlenen törene başta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan olmak üzere devletin zirvesi katıldı. Törende konuşan yeni Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, bir milletin kaderini değiştiren büyük yolculuğun, Büyük Önder Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a ayak basmasıyla başladığını anımsattı. Milli mücadelenin ilk adımının atıldığı 19 Mayıs'ta yazılmaya başlanan Kurtuluş Savaşı destanının, bağımsız ve modern Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerini attığını belirten Çubukçu, "İlk mütareke topu hasta adamın ölüm müjdesini verdiği zaman Anadolu ruhuyla, kalbiyle, etiyle, canıyla bitmiş görünmektedir.

ANADOLU ATEŞİ

Yoksul, yorgun ve ümitsizdir. Anadolu'da şehirler yanar, köyler yerle bir edilir. Fakat orada öyle bir şey vardır ki ne ateşler yakabilir, onu ne mermiler ezebilir. İşte o her ateşten daha bir sağlam çıkan Anadolu'nun kalbidir, ruhudur. Bir milletin özgür ve bağımsız yaşama arzusudur'' diye konuştu. Çubukçu, tarihten örneklerle süslediği konuşmasına şöyle devam etti: "Büyük zaferden sonra İzmir'e girildiğinde Mustafa Kemal, Falih Rıfkı Atay'a şöyle der: 'Sanıyorlar ki Falih Bey, ben artık istediğimi elde ettim ve her şey bitti. Oysa asıl bundan sonra bir şeyler yapmaya başlayacağız'. Öyle de oldu. En az Kurtuluş Savaşı kadar güçlü bir mücadeleyi, inancı, coşkuyu, azmi, çabayı birlikte yola çıktığı arkadaşlarıyla, kurduğu Millet Meclisi ile ve bütün bir ulusla yeni Türkiye'nin inşası için seferber ettiler. Yapmakta olduğu devrimlerin amacı, Türkiye Cumhuriyeti halkını tamamen çağa uygun ve bütün mana ve biçimiyle uygar bir toplum haline getirmekti.''

GENÇLERE MESAJLAR

Konuşmasında gençlere de seslenen Çubukçu, Atatürk'ün ve onun kuşağının tutuşturduğu meşalenin, elden ele taşınarak bugünlere geldiğini söyledi. "Onun sizlerden istediği yüceltilmek değil anlaşılmaktı'' diyen Çubukçu, Atatürk'ün gençlere "Gençler, benim gelecekteki emellerimi gerçekleştirmeyi üstlenen gençler, bir gün memleketi sizin gibi beni anlamış bir gençliğe bırakacağımdan dolayı çok memnun ve mesudum'' diye seslendiğini hatırlattı.

SAMSUN
Törenlere Meclis Başkanı Toptan, Bayındırlık ve İskân Bakanı Demir ile çok sayıda milletvekili katıldı. Atatürk'ün Bandırma Vapuru'ndan indiği Tütün İskelesi'nde bağımsızlık meşalesi yakıldı. Burada denizden getirilen bayrak kara subaylarına teslim edildi. Devlet Opera ve Balesi konser verdi. Toptan ve beraberindeki heyet, Atatürk'ün Samsun'a çıktığında konakladığı Gazi Müzesi'ne yürüdü.

ANKARA
19 Mayıs Stadyumu'nda düzenlenen törene başta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Erdoğan olmak üzere devletin zirvesi katıldı. Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ ve eşi Sevil Başbuğ ile sohbet etti. Cumhurbaşkanı Gül kendisine hediye edilen bayrağı ve Selanik toprağını öperek aldı.

İSTANBUL: Kutlamalar Taksim Cumhuriyet Anıtı'nda düzenlenen törenle başladı. Kutlama programı İnönü Stadyumu'nda birbirinden güzel gösterilerin sergilenmesiyle devam etti. Bayraklar ve flamaları ile geçide katılan bin 728 öğrenci daha sonra gösterilerini sundu. 3 bin 800 öğrenci ise tribünlerde birbirinden güzel ve renkli fonlarla yazılar yazdı. Askeri lise öğrencilerinin kız öğrencilerle yaptıkları danslar büyük alkış aldı.

ŞANLIURFA: Harran Üniversitesi ile liseli öğrenciler, yöresel halk dansları yanında modern müzik eşliğinde tango yaptı, kolbastı oynadı. Gençler daha sonra toplu olarak Hadise'nin Düm Tek Tek şarkısıyla coştu, izleyenleri de coşturdu. Törenleri şehirdeki yabancı turistler de ilgiyle izledi.

KONYA: Atatürk Stadyumu'ndaki törenler birbirinden renkli görüntülere sahne oldu. Askeri bando Eurovision şarkımız Düm Tek Tek'i çalarken, öğrenciler resmi geçit töreni yaptı.

İZMİR: Atatürk Anıtı'na çelenk sunulması töreninde İzmir Barosu Başkanı Özdemir Sökmen, Vali Cahit Kıraç'ın yanına giderek, baronun isminin çelenk sunulma töreni sırasında anons edilmemesine tepki gösterdi. Sökmen ile beraberindeki avukatlar, törenin ardından Atatürk Anıtı'na çelenk koydu. Stadyumdaki törenler ise coşkuluydu. Gençlerin gösterileri alkışlarla karşılandı.

SİVAS: Sıcak hava zor anlar yaşattı. Vatandaşlar törenleri ellerinde şemsiyeler ve gazetelerle gölgelenmeye çalışarak izledi.

ERZURUM
Kutlamalar, Havuzbaşı semtindeki Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasıyla başladı. Daha sonra Cemal Gürsel Stadı'ndaki törenlere geçildi. Gösteriler sırasında Türkiye Dağcılık Federasyonu'na bağlı sporcular, stadyumun üstünden iple sahaya indi. Bu arada, sıcak hava nedeniyle bayılan bir öğrenciye, sağlık ekiplerince müdahale edildi.

İSTANBUL
İnönü Stadı'ndaki kutlamalarda öğrencilerin gösterileri kadar kıyafetleri de göz doldurdu. Müzik eşliğinde yapılan danslara halk da coşkuyla eşlik etti.

ANKARA
Genelkurmay Karargâhı'nın girişine, mareşal üniformalı "Ebedi Komutan Mustafa Kemal Atatürk" heykeli Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ tarafından açıldı. Daha önceki Mehmetçik heykeli başka noktaya taşındı. Heykel halkın yolda geçerken görebileceği şekilde planlandı.

MANİSA
İstiklâl Marşı'nın ardından askeri bando, marşların yanı sıra Eurovision'da Türkiye'yi temsil eden "Düm Tek Tek" şarkısını da çaldı. Bu yıl Avrupa ülkelerinden gelen 50 yabancı öğrenci de minik bir gösteri sundu. Kutlamalarda toplam bin 24 öğrencinin görev aldığı bildirildi.

DİYARBAKIR
Atatürk Stadyumu'ndaki kutlamalarda öğrenciler, Türkiye'nin 7 bölgesinin halk oyunlarını sahneledi. Şehit Ali Gaffar Okkan Polis Meslek Yüksek Okulu öğrencilerinin gösterileri büyük alkış aldı. "Polis Okulu Kolbastı Ekibi" de izleyicilere boyunlarındaki puşiyle kolbastı şov yaptı.

BURSA
Işıklar Askeri Lisesi ve Uludağ Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü öğrencilerinin birbirinden etkileyici gösterileri ve dansları ayakta alkışlandı. Törenler öğrencilerin toplu gösterileriyle sona erdi. Hava sıcaklığının yüksek olması nedeniyle kutlamalara katılan bazı öğrenciler fenalaştı.

KARS
Hükümet Konağı önünde bulunan Atatürk büstüne çelenk bırakılmasıyla başlayan törenler Atatürk Stadı'nda devam etti. Öğrencilerin gösterileri alkışlandı. Sarıkamış ilçesindeki Bayraktepe Kayak Merkezi'nde, bir grup kayaksever beyaz örtüye yazdıkları yazıyla günü ölümsüzleştirdi.Mustafa KAYA-Recai KÖMÜR-İlhan DEMİRCİOĞLU-Hüseyin KAÇAR- Mehmet YILDIRIM-Aliye ÇETİNKAYA-Öner ŞAN-Sırrıberk ARSLAN- Mehmet YILDIZ-Tarık YILMAZ-Tuna ÇAM-Emin ÖZMEN / SAMSUN-ŞANLIURFA-KONYA-ANTALYA-SİVAS-BURSA/ SABAH