24 saate 3 lider sığdı

Türkiye dün üç ülkenin cumhurbaşkanlarını ağırladı. Ankara'da Slovenya cumhurbaşkanı Danilo Türk, Gül'ün konuğu olurken, Ukrayna Cumhurbaşkanı Yuşçenko ve Brezilya Devlet Başkanı Lula Da Silva İstanbul'a geldi

Perşembe 21.05.2009
ABONE OL
Son aylarda hareketli bir dış politika izleyen Türkiye dün de üç ülkenin cumhurbaşkanlarını ağırlarken, yoğun bir diplomasi trafiği yaşadı. Slovenya Cumhurbaşkanı Danilo Türk dün öğle saatlerinde geldiği Ankara'da ağırlandı. UEFA Kupası finali için Türkiye'ye gelen Ukrayna Cumhurbaşkanı Victor Yuşçenko ise Şükrü Saraçoğ Stadı'ndaki maç öncesinde İstanbul'da temaslarda bulundu. İstanbul'un bir diğer renkli konuğu ise ilk kez Türkiye'ye gelen Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula Da Silva'ydı. Silva üç günlük Türkiye ziyaretine İstanbul'dan başladı.

BREZİLYA İLE ENERJİDE İŞBİRLİĞİ
Üç cumhurbaşkanı içinde Da Silva'nın ziyareti ayrı bir önem taşıyor. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi de dün yaptığı açıklamada Silva'nın Türkiye ziyaretinin, Brezilya'dan Türkiye'ye devlet başkanı düzeyinde gerçekleştirilen ilk ziyaret olması bakımından tarihi önem taşıdığını bildirdi. Açıklamada, Da Silva'nın, 23 Mayıs 2009'a kadar Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün davetlisi olarak, Türkiye'ye resmi bir ziyarette bulunacağı ifade edildi. Konuk Cumhurbaşkanına Türkiye ziyareti sırasında Brezilya Dışişleri Bakanı ile Kalkınma, Sanayi ve Dış Ticaret Bakanı'nın da dahil olduğu geniş bir heyetin refakat ettiği kaydedildi. Açıklamada, "Brezilya Cumhurbaşkanı'nın ülkemizi teşrifleri, Brezilya'dan Türkiye'ye Devlet Başkanı düzeyinde gerçekleştirilen ilk ziyaret olması bakımından tarihi önem taşımaktadır'' denildi. Bugün Ankara'da gerçekleştirilecek resmi görüşmelerde, Türkiye-Brezilya ikili ilişkilerinin yanı sıra, bölgesel ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunulacağı ve işbirliği alanlarının çeşitlendirilmesi imkanlarının ele alınacağı vurgulanan açıklamada, bu kapsamda, TPAO ile PetroBras arasında Karadeniz'de petrol ve doğal gaz sondaj çalışmalarına başlanılması amacıyla mutabakat belgesinin Cumhurbaşkanlarının huzurunda imzalanacağı belirtildi.

KÖŞK'TE SICAK SOHBET
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, Türkiye'ye Slovenya Cumhurbaşkanı Danilo Türk ve eşi Barbara Mikliç Türk'ü dün Çankaya Köşkü'nde ağırladı. İki liderin düzenledikleri basın toplantısında ise Gül, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Alman Başbakanı Angela Merkel'in Türkiye için AB üyeliği yerine "imtiyazlı ortaklık" çağrılarına adlarını vermeden tepki göstererek "Avrupa değerlerine yakışmaz" dedi. Türk ise, "İtirazların geçici olduğunu düşünüyorum" dedi.