'Uyarı' ateşine 2 yıl 1 ay hapis

Baran Tursun'un 'Dur' ihtarına uymadığı gerekçesiyle arkasından açılan ateşle ölümünde, silahı kullanan polis mahkûm olurken aile cezayı az buldu

Perşembe 21.05.2009
Son Güncelleme: Perşembe 21.05.2009
ABONE OL
Karşıyaka 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya ölen gencin babası Mehmet, annesi Berrin ve kardeşi Şelale Tursun ile delilleri gizlediği iddiasıyla yargılanan 10 polisten 9'u katıldı. 20 yaşındaki Baran Tursun'u öldürmekten yargılanan 25 yaşındaki polis memuru Oral Emre Atar ise gelmedi. Baba Tursun duruşmada, Türkiye'de polisin karıştığı adam öldürme olaylarında polislerin delil gizlediğini, yalan beyanda bulunduğunu ifade ederek, şunları söyledi: "Hastanede Baran'ın kafasından o kurşun çıkmasaydı belki oğlumuzun trafik kazası sonucunda öldüğünü sanıyor olacaktık. Tüm planlar olayı kaza sanmamız üzerine yapılmıştı ancak kurşun çekirdeği oğlumuzun öldürüldüğünü ortaya çıkardı. Sanık polis Atar önce 'Düştüm' dedi, sonra 'Lastiğe ateş ettim' diyerek ifade değiştirdi. Oğlumuz kabahat sayılabilecek bir şey işledi ona hayatıyla ödettiler. Sanık da hata yaptı, o hatanın cezasını çeksin." Sanık avukatlarından Muammer Yurdakul, polisi terör olaylarına karşı uyanık olmaya çağıran genelgeler bulunduğunu hatırlatırken "Dur ihtarına uyulmamış, polisin üzerine cip sürülmüştür" diyerek müvekkilini savundu. Diğer sanık avukatı Tolga Yurdakul ise "Oral Emre Atar 'Hiç silah kullanmadım' diyebilir, bu dava bu noktaya gelmeyebilirdi ancak kendisi samimi bir şekilde olayı anlatmıştır. Bize göre olay açıktır. Baran Tursun'un kafatasından çıkarılan bir mermi çekirdeği parçası vardır. Bu çekirdek ancak sert bir cisme çarptığında parçalanması mümkündür. Muhtemelen de asfalta çarpmıştır'' görüşünü savundu.

'KASIT YOK'
Ardından kararını açıklayan mahkeme, ilk iddianamede hakkında 25 yıla kadar hapis istenen Atar'ı "öldürme eylemini silah kullanmaya ilişkin kanun hükmünü yerine getirmede kasıt olmaksızın sınır aşarak işlediği'' kanaatine vararak 3 yıl hapse çarptırdı. Mahkeme, sanığın eylemini kasıt olmaksızın sınırı aşarak işlediği gerekçesiyle cezayı önce 2 yıl 6 aya, sonra da duruşmalardaki iyi hali nedeniyle 2 yıl 1 aya indirdi. Delilleri gizledikleri iddia edilen 10 polis memuru ise beraat etti.

ENSESİNDE KURŞUN YARASI
İZMİR Bayraklı'da 25 Kasım 2007 tarihinde polisin 'dur' ihtarına uymadığı için takibe aldığı Baran Tursun yönetimindeki cip, ağaçlara ve elektrik direğine çarpmıştı. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılan üniversiteli gencin başının arkasında kurşun yarası tespit edilince olay ortaya çıkmıştı.

AİLEDEN KARARA TEPKİ
BABA Mehmet Tursun, dün kararın ardından yaptığı açıklamada, davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşıyacağını belirtti, "2 yıl değil 2 bin yıl da ceza verse bizim için değişen bir şey olmayacaktı. Oğlumuzun katilinin peşini bırakmayacağız. Oral Emre Atar'ı teslim olmaya, suçunu itiraf etmeye çağırıyorum'' dedi.