'Yargılanmaktan zerre kadar endişe duymam'

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararı ile ilgili olarak bu süreçte tek kaygısının Cumhurbaşkanlığı makamının zedelenmesi olduğunu söyledi

Perşembe 21.05.2009
Son Güncelleme: Perşembe 21.05.2009
ABONE OL
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kayıp trilyon davası ile ilgili 'yargılanması gerekir' kararı konusunda net konuştu. Gül, "Hukuki prosedür neticelendiğinde bazılarının iddiaları gibi durum ortaya çıkarsa bu konuda yargılanmaktan şahsım adına benim hiçbir şüphem, tereddüdüm yoktur" dedi. Gül, bu süreçte tek kaygısının Cumhurbaşkanlığı makamının zedelenmesi olduğunu söyledi. Gül, resmi bir ziyaret için Türkiye'de bulunan Slovenya Cumhurbaşkanı Danilo Türk ile görüşmesinden sonra gazetecilerin Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi kararının hatırlatılması üzerine şunları söyledi: "Cumhurbaşkanlığı makamı Türkiye'nin en yüce makamıdır. Cumhurbaşkanı ülkenin birliğini, beraberliğini ve Türk milletini temsil eder. Kaygım, Cumhurbaşkanı makamının dokunulmazlığı var mı, yok mu tartışmaları ile bu makamın zedelenmesidir. Bu Türkiye'nin itibariyle ilgili bir konudur. Bu makamla ilgili tartışmalar Türkiye'nin dışında farklı yansır. Hukuki prosedür neticelendiğinde bu konuda yargılanmaktan şahsım adına benim hiçbir şüphem ve tereddüttüm yoktur. Bunu ifade etmek isterim. Bu konuda herhangi bir endişe duymadığımı açıkça söylerim. Bunun neticesinde bazılarının dediği gibi netice ortaya çıkarsa, yargılanmaktan kaygım ve endişem söz konusu değildir. Bu konuyu da burada açıkçası kesmek isterim." Gül, Refah Partisi'nin, Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptığı döneme ilişkin mahkemenin yargılanan diğer genel başkan yardımcılarını suçsuz bulduğunu da hatırlattı. Gül, "Kaldı ki ben mali işlerle ilgili hiçbir sorumluluk almayan bir kişiydim. Bu konu mahkemeye taşındı, partinin genel muhasibini bile sorumsuz buldular. Ben hiçbir şekilde para işleri ile ilgilenmedim" dedi.

POLEMİK OLUR

Gül, Dışişleri Bakanlığı yaptığı dönemde milletvekili dokunulmazlığının kaldırılması ile ilgili tartışmaların yeniden yaşandığını da anımsatarak, "Ben komisyona bizzat gidip dokunulmazlığımı kaldırın teklifinde bulundum" dedi. Gül, Kürt açılımına paralel olarak yargılanmasına yönelik iddiaların gündeme getirildiği iddialarını ise reddetmedi ve "Bu konuda ben bir şey söyleyemem. Polemik söz konusu olur" dedi.