5 kişinin katili 40 yıl firar etti

Kan davasında 5 kişiyi öldüren Osman Karabulut 40 yıl boyunca kaçak yaşadı. Bu sürede evlendi, zengin oldu, torununun çocuğunu gördü. 73 yaşındaki Karabulut önceki gün İzmir'de yakalandı

Cuma 22.05.2009
Son Güncelleme: Cuma 22.05.2009
ABONE OL
Kan davası nedeniyle Malatya'da 2, İstanbul'da da 3 kişiyi öldüren ve sahte kimlikle yeni bir hayat kurarak, evlenip torun sahibi bile olan Osman Karabulut, 40 yıl sonra, 73 yaşında yakalandı. Malatya'da 1966'da bir anlaşmazlık nedeniyle akrabaları tarafından vurulan Temur Karabulut'un oğlu Osman Karabulut, katilerden biri olduğunu iddia ettiği Osman Hanlıbahçe'yi öldürdü. Yakalanan ve tutuklanan Karabulut, 2 yıl sonra tahliye olunca bu kez babasının ölümünden sorumlu tuttuğu bir kişiyi daha öldürüp İstanbul'a kaçtı. Karabulut 1969'da burada, babasının asıl katili olan Osman Erim'e de tahliye olduğu gün pusu kurarak, sokak ortasında kurşun yağdırdı. Erim'in yakınlarıyla da çatışmaya giren Karabulut, iki kişiyi daha öldürdü.

YAKALAYAN KOMİSER DOĞMAMIŞTI

Yakalanan Karabulut dava için Malatya'ya götürülürken, yolda kaçmayı başardı. Kendisine Hamdi Karabulut adıyla sahte kimlik yaptırdı, İzmir'e yerleşerek evlendi. Müteahhitliğe başlayıp, Bostanlı'da inşaatlar yaptı. Bu arada 4 çocuğu dünyaya gelen Osman Karabulut, onlarla da tekstil ve konfeksiyon işine girdi. Bu sırada devam eden yargılamalarında toplam 123 yıl hapis cezasına çarptırılan Karabulut, İstanbul Emniyeti'nden gelen bir ihbar sonucu İzmir'in en lüks semtlerinden Karşıyaka'daki evinde yakalandı. 73 yaşındaki firari, poliste verdiği ifadede tüm suçları kabul ederken "Torunlarımı, hatta torunumun çocuğunu bile gördüm. Torunumun çocuğunu da büyütmek isterdim. Bu yaştan sonra kaç yıl daha cezaevi ortamında yaşarım bilemem" dedi. Karabulut'u yakalayan İnfaz Büro Amiri Emniyet Amiri Salman Çelik, Karabulut'un son cinayeti işlediği 1969'dan 6 yıl sonra dünyaya gelmişti. İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ise, 1969'da Polis Akademisi'ne öğrenci olarak yeni girmişti.

'CEZAEVİNE GİRDİĞİ İÇİN ZAMAN AŞIMI İŞLEMEZ'
Eski hâkim ve avukat Özcan Tokuş: "Suç tarihinde yürürlükte olan ve daha sonra yürürlükten kalkan 765. sayılı Türk Ceza Kanunu'nda iki tür zaman aşımı vardır. Biri dava zaman aşımı, biri ceza zaman aşımı. Dava zaman aşımında müebbet ağır hapis cezalarını gerektiren suçlarda süre 20 yıldır. Ceza zaman aşımında ise müebbet ağır hapis cezalarını içeren süre 30 yıldır. Ancak hükümlü bu ceza ile ilgili olarak bir gün bile cezaevine girmiş ise bu süre işlemez."