Duruşma pazartesi yapılacak

Cuma 22.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 22.05.2009 22:28
ABONE OL
''Ergenekon'' davasının bir sonraki duruşması, 25 mayıs pazartesi günü yapılacak.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, verilen aranın ardından, mahkeme heyetine başkanlık eden üye hakim Hasan Hüseyin Özese, alınan kararları açıkladı.

Buna göre mahkeme heyeti, bu dosyanın sanıklarının yurt dışına çıkış ve giriş kayıtlarının ayrıntılı olarak gönderilmesi için İstanbul Emniyet Müdürlüğüne müzekkere yazılmasını kararlaştırdı.

Sanıklardan Kemal Kerinçsiz'in talebi doğrultusunda İçişleri Bakanlığına müzekkere yazılmasına hükmeden mahkeme heyeti, 1999 yılında, İçişleri Bakanı Sadettin Tantan döneminde kara para ile mücadele konularında yapılan çalışmalarla ilgili bir rapora ''Ergenekon'' ismi verilip verilmediği hususunun sorulmasına, bununla ilgili belge varsa istenmesine karar verdi.

Mahkeme heyeti, Kemal Kerinçsiz'in bazı idari işlemlerin iptali için dava açtığı Ankara 9. İdare Mahkemesi'ne müzekkere yazılarak, MİT tarafından bu mahkeme dosyasına sunulan gizli belgelerin onaylı suretlerinin, gizlilik esasları dikkate alınarak celp edilmesini kararlaştırdı.

Sanıklardan Atilla Aksu'nun ifadesinin alınması için 25 mayıstaki duruşmada hazır edilmesine hükmeden mahkeme heyeti, yine tutuksuz sanıklardan Recep Gökhan Sipahioğlu, Coşkun Çalık, Ayhan Çelik, Tanju Okan, Yaşar Arslanköylü ve İhsan Göktaş'ın duruşmada hazır edilmeleri için İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne müzekkere yazılmasına karar verdi.

Tutuklu sanıkların bu hallerinin devamını kararlaştıran mahkeme heyeti, duruşmayı 25 mayıs pazartesi günü saat 09.30'a bıraktı.