Jandarmanın telsiz sistemi bir haftadır bozuktu

Cumartesi 23.05.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 23.05.2009
ABONE OL
Meclis İnsan Hakları Komisyonu'nun katliamla ilgili raporunda 1994 yılı ve o süreçte petrol hırsızlığı gibi ölümle sonuçlanan saldırıların aydınlatılmamasının bugünleri körüklediğine dikkat çekildi. Komisyonun tespit ve önerileri şöyle:

Komisyon üyelerinin "olayla ilgili muhaberatın kaydedildiği bir sistemlerinin olup olmadığı" yönündeki sorusuna İl Jandarma Komutanı "Sistemin bulunduğu ancak, olaydan bir hafta kadar önce arızalandığı için tamire gönderildiği" yanıtını verdi.

Karakol Komutanı "mağdur ve fail taraftan korucuların nöbet esnasında karşılıklı satranç oynadıklarını, aralarında sorun olduğunu gösterecek herhangi bir belirtiye rastlamadıklarını" belirtti.

Karakol Komutanı petrol boru hattından kaçakçılık sonucu elde edilen rantı paylaşımı kavgası iddialarıyla ilgili olarak "rant kavgası ihtimalinin kuvvetli olduğu" ifadesini kullandı. İlçe Başsavcısı "somut bulguya rastlamadıklarını" kaydetti. İl Jandarma Komutanı ise "Mardin'de son 2 yılda petrol çalınma olayı olmadığını bölgede boru hattından kaçakçılık yapıldığı ve rant olduğu görüşüne katılmadığı"nı söyledi.

Jandarma karakolundan olay yerine 1.5 saatte intikal edilmesiyle ilgili idari bir soruşturma yapılması gerektiği kaydedildi.

"Münferit olaylar nedeniyle koruculuk sisteminin lağvedilmesi şeklinde bir değerlendirme doğru değil" denildi.