Bingöl'de şehit edilen 33 er anıldı

Pazar 24.05.2009 00:00
ABONE OL
Bingöl'de, 24 Mayıs 1993'te birliklerine giderken terör örgütü üyelerince şehit edilen 33 er, düzenlenen törenlerle anıldı.

Bingöl-Elazığ kara yolunda şehit edilen 33 asker için ilk olarak merkeze bağlı Bilaloğlu köyündeki Anıttepe'de tören düzenlendi.

Bingöl Valisi İrfan Balkanlıoğlu, yaptığı konuşmada, terör örgütü PKK'nın eylemlerinden en çok bölge halkının zarar gördüğünü söyledi.

Terör örgütünden önce insanların huzur içinde yaşadığını belirten Balkanlıoğlu, ''Bundan 16 yıl önce bütün milleti dehşete düşüren ve üzüntüye neden olan olayı, bugüne kadar hiç unutmadım. Bu eli kanlı terör örgütü, yol kesme suretiyle tamamen silahsız ve savunmasız 33 erimizi şehit etti. Onlarca sivil vatandaşımızı katletti, birçok acıya sebebiyet verdi'' dedi.

Teröristlerin, yaptıklarının hesabını veremeyeceğini ifade eden Vali Balkanlıoğlu, şöyle konuştu:

''Bu dünyada yargı mercilerini bir şekilde aldatmak mümkün olabilir. Ama Allah'ın adaletinden hiçbir zaman kaçamazlar. Örgütün dağ kadrosuna katılan teröristlerin kaç yıl yaşadıklarıyla ilgili istatistikleri komutanlara sormuştum. En fazla 7 yıl yaşadıklarını söylediler. 7 yıl içinde hepsi bir şekilde ölüp gidiyor. Parlak vaatlere, hayali sözlere aldanmamak gerekir. Yıllarca bu vatanı dişimizle, tırnağımızla hep beraber kurduk. Bu terör örgütü çıkmadan önce bu bölgede huzur vardı. Herkes hiç çekinmeden gece gündüz istediği yere giderdi. Terör örgütü yüzünden en büyük zararı bölge halkı çekmektedir. Güvenlik endişesi nedeniyle bugün hiçbir yatırımcıyı buraya alamıyoruz. Bingöllü iş adamları dahi gelip burada yatırım yapmıyor.''

''BİNGÖL HALKINA MİNNETTARIM''

Terör örgütü lehine yayın yapan bazı yabancı kanallarda teröristlerin eğitimlerinin gösterildiğine dikkati çeken Balkanlıoğlu, şöyle devam etti:

''Kuzey Irak dağlarının mağaralarında yüzlerce kız çocuğunu oturtmuşlar, haydut gibi kişiler sözde eğitim veriyor. Din, iman ve namus gibi hiçbir kavramı olmayanların arasında bu kız çocuklarının işi ne? Bu insanlar dinimizi yok ediyorlar. Eğer bu insanlarda kıl kadar iman olsa bu kız çocuklarının bunların arasında işi ne diye sorarlardı. Sakın bu insanlara kanmayın.''

Vali Balkanlıoğlu, Mehmetçiğe destek veren, milli ve manevi duygulara sahip, terör örgütüne destek olmayan Bingöl halkına minnettar olduğunu sözlerine ekledi.

-BİŞHAK BAŞKANI SÖZEN-

Bingöl Şehit Aileleri Malulleri ve İnsan Hakları Derneği (BİŞHAK) Başkanı Ziya Sözen ise 33 askerin şehit edilmesi kadar acı ve vahim bir olayın yaşanmadığını söyledi.

Teröristlerce yapılan saldırılarda evlatlarını kaybeden şehit ailelerine de seslenen Sözen, şöyle konuştu:
''Sadece sizin evlatlarınız burada şehit olmamıştır. İlimizde yaşamanın bedeli olarak PKK terör örgütüne boyun eğmedikleri için 90 geçici köy korucumuz, 30 askerimiz, emniyet mensuplarımız ve 300'den fazla sivil vatandaşımız da terör örgütü tarafından bu topraklarda şehit edilmiştir. Bunun dışında binden fazla insanımız yaralanmıştır. Evlatlarınız ilimizde şehit olduğunda, sizler kadar bizler de üzülüyoruz. Evlatlarınızın cenazelerini hastane morguna getirdikleri zaman sizler burada olmadığınız için başında biz ağlıyor ve üzülüyoruz. Evlatlarınız burada şehit olduğu için bu bölge halkına kin ve nefret beslemeyin. Eğer bölge halkına kin ve nefret beslerseniz terör örgütünün ekmeğine yağ sürmüş olursunuz.''
Alınan güvenlik tedbirleri kapsamında helikopterlerin de uçuş yaptığı törende, şehit askerlerin resimlerinin bulunduğu tişörtleri giyen gençler ile asker üniforması giyen 33 küçük çocuk dikkati çekti.
Anıttepe'deki törenler, 33 şehidin temsili mezarlarının bulunduğu anıtın gezilmesiyle sona erdi.
Törene, 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Eyüp Kaptan, 49. Motorlu Piyade Tugayı Komutanı Tuğgeneral Haluk Çetinkaya, Bingöl Belediye Başkanı Serdar Atalay, Cumhuriyet Başsavcısı Hüsnü Hakan Yağız Gür, daire amirleri, şehit yakınları ve vatandaşlar katıldı.

-ŞEHİTLERİN ANISINA YAPTIRILAN YENİ ANIT AÇILDI-

Buradaki törenin ardından, şehit askerlerin anısına Bingöl Valiliği, 49. Motorlu Piyade Tugayı Komutanlığı ve BİŞHAK tarafından yaptırılan ikinci anıt açıldı.

Bingöl-Elazığ kara yolunun 10. kilometresindeki Bilaloğlu köyü mevkisindeki anıtın açılışını, Vali Balkanlıoğlu ve Korgeneral Kaptan yaptı.

Anıtta, şehit 33 askerin isimlerinin yazıldığı pano ile her şehit askeri simgeleyen bir Türk bayrağı yer alıyor.

Anma etkinlikleri kapsamında, kent merkezindeki Şehitler Anıtı önünde vatandaşlara pilav ve kavurma da ikram edildi.