'Cumhurbaşkanı yargılanamaz'

Türkiye Baralor Birliği Başkanı Özdemir Özok, Cumhurbaşkanı'nın yargılanmasıyla ilgili tartışmaların o makamı ve yargıyı zedeleyeceğini söyledi. Özok, "Yazılı kurala gerek yok. O kurumun korunması gerekir" dedi

Pazar 24.05.2009
ABONE OL
Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Özdemir Özok, Cumhurbaşkanı'nın görevdeyken yargılanamayacağını, bu konudaki tartışmaların Cumhurbaşkanlığı makamı ve yargıyı zedeleyeceğini söyledi. TBB'nin 30'uncu Olağan Genel Kurul açılışında konuşan Özok, gazetecilerin, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül hakkındaki Sincan Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararını hatırlatmaları üzerine şöyle dedi: "Cumhurbaşkanı görevde olduğu sürece yargılanamaz. Bu Abdullah Gül olduğu için değil. O makamın korunması, kollanması ve üzerine titrenmesi gereken bir kurum olduğu için. Orada ancak, vatana ihanetle yargılanabilir. Bir çok konuda yazılı kurala da gerek yok. Ama kurumun yapısı, kimliği, kişiliği, kurumsal geçmişi onun, o ülkede ifade ettiği değerler, onun korunmasını gerektirir. O kurum hepimizin." Kurulda bugün mevcut Başkan Özok'un yanı sıra, Yalova Barosu Başkanı Cemal İnce de başkanlık için yarışacak.

KAZAN'DAN DAVA YORUMU

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yargılanması istenen Refah Partisi'nin Kayıp Trilyon davasında sanıklardan biri olan Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Şevket Kazan, "Cumhurbaşkanı'nın hangi sebeple olursa olsun şu anda bulunduğu konumda yargı önüne götürülemeyeceği düşüncesindeyiz'' dedi. Bursa'da basın toplantı düzenleyen Kazan, Cumhurbaşkanı'nın şu anda sorumsuzluk sıfatını haiz olduğunu, bu nedenle dokunulmazlık kavramından daha güçlü bir imkana sahip bulunduğunu savundu.