Kadın müftüler kadınların sırdaşı

Aile İrşad ve Rehberlik Büroları'nın bulunduğu 8 ilde kadın müftü yardımcısı görev yapıyor. Kadınlar bu büroları daha rahatlıkla arıyor

Pazar 24.05.2009
Son Güncelleme: Pazar 24.05.2009
ABONE OL
Türkiye genelinde 39 il müftülüğünde kurulan 'Aile İrşad ve Rehberlik Büroları'na ilgi her geçen gün artıyor. Kadın müftü yardımcılarının görev yaptığı Balıkesir, İzmir, Kayseri, Antalya, Bursa, İstanbul, Konya ve Sivas'taki bürolara başvuranların çoğunluğunu ise kadınlar oluşturuyor. Nisan ayında Balıkesir'de göreve başlayan Müftü Yardımcısı Sedanur Sezer ile birlikte müftülüğe kadınlar akın etmeye başladı. Aile İrşad ve Rehberlik Bürosu'nda hizmet veren Sezer, kadınların aile sorunlarını dinleyip onlara rehberlik hizmeti sunuyor.

KADINLAR TELEFONLA ARIYOR

Bir erkekle paylaşamayacakları konuları kadın din görevlisine daha rahat sorabilen kadınlar, 'Aile Büroları'nı telefon yağmuruna tutuyor. Balıkesir Müftü Yardımcısı Sedanur Sezer'e göre büroları arayan kadınların en çok sorduğu sorular arasında, 'Evlilikte eşlere düşen görevler', 'Toplum içindeki sorumluluklarımız', 'Verimli din hizmetinde dikkat edilecek hususlar', 'Vahyin ışığında kadın', "İslam'da kadın" gibi konular bulunuyor. Kadınlar ayrıca 'Aile içinde eşlerin karşılıklı hak ve sorumlulukları', 'Aile içinde sevgi', 'Sünnette aile', 'Ailede eşlerin görev ve sorumlulukları', 'Ailede çocuk eğitimi' konularında da Aile Büroları'ndan destek alıyor. Ankara'da Aile Bürosu için çok ciddi eğitim gördüklerini belirten Balıkesir Müftü Yardımcısı Sedanur Sezen, "Çocuk istismarından kadının hukuki haklarına, iletişimden insan psikolojisine kadar birçok konuda uzmanlardan eğitim alıyoruz. Aile bürosunu en fazla kadınlar, az sayıda da erkekler arıyor. Karşılarında bayan muhatap bulan kadınlar dertlerini daha rahat anlatabiliyor" dedi.