DTP Çağlayan'dan 'barış' çağrısı yaptı

DTP'nin "DTP'yi susturma, silahları sustur" mitinginde konuşan Sebahat Tuncel "Sorunun muhatabı dikkate alınmalı. Muhatap Sayın Abdullah Öcalan'dır" dedi

Pazartesi 25.05.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 25.05.2009
ABONE OL
Demokratik Toplum Partisi'nin (DTP) Çağlayan Meydanı'ndaki "DTP'yi susturma silahları sustur" mitingine katılan DTP milletvekilleri, Kürt sorununun çözümünde Öcalan'ı adres gösterdi. DTP'nin dün Çağlayan Meydanı'nda düzenlediği mitinge DTP Eşbaşkanı Emine Ayna, milletvekilleri Sebahat Tuncel, Aysel Tuğluk, Hasip Kaplan, Pervin Buldan, Akın Birdal, Hamit Geylani, ÖDP milletvekili Ufuk Uras ile Cizre, Batman, Viranşehir ve Doğubayazıt belediye başkanları katıldı. Mitingde kürsüye çıkan Tuncel, Türkiye'de önemli bir şans yakalandığını belirterek "Kürt sorunu muhataplarıyla çözülür. Kimdir muhatap? Abdullah Öcalan. Kürt halkının bu taleplerine kulak tıkamayın. Barış istiyorsak bu şansı kaybetmeyin" dedi.

'İYİ ŞEYLER OLMUYOR'
DTP Eşbaşkanı Ayna da konuşmasında Öcalan'ı Kürt sorunu için çözüm yolu olarak göstererek, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün "Kürt sorununun çözümü konusunda iyi şeyler oluyor" sözlerine atıfta bulundu. Ayna, "Cumhurbaşkanı! İyi şeyler olmuyor. İnanın iyi şeyler olmuyor. Herkes kendine gelsin. Operasyonlar, ölümler devam ederken iyi şeyler olmaz. 'Barış sürecine girdik' diyemeyiz. Çözüm istiyorsanız muhatap almak zorundasınız. Yapılacak şey çok basit. Öcalan'la bu sorunu çözmek için diyalog geliştireceksiniz" diye konuştu.