'Kura ile hac kumar değil'

CHP'li Özdemir hacıların kura ile belirlenmesini vatandaşların 'dine saygısızlık' gibi algıladığını söylerken Diyanet yetkilileri bu görüşe katılmadıklarını açıkladı

Pazartesi 25.05.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 25.05.2009
ABONE OL
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, başvurusu sayısının fazlalığı nedeniyle hacca gidecekleri kura ile belirlemesi yeni bir tartışma başlattı. Kuranın dinen yasaklanan kumar ve şans oyunları kapsamına girip girmediği Meclis gündemine taşındı. CHP Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir, vatandaşların kurayı "şans oyunu ve dine saygısızlık" olarak algıladığını belirtirken, Diyanet'ten sorumlu Devlet Bakanı Faruk Çelik, bu görüşe katılmadı. Özdemir, Çelik'in yazılı yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde, kutsal hac görevini yerine getirmek isteyen vatandaşların kura yönteminden rahatsız olduğunu ve başvuruya göre sıraya konulması yöntemine geri dönülmesini istediğini söyledi. Özdemir "Hac gibi kutsal bir görevin yerine getirilebilmesinin bir nevi şans oyununa tabi tutuluyor gibi olması da inançlarımıza saygısızlık şeklinde algılanmaktadırlar" dedi.

ÇELİK: YÜZDE 10'U GİDEBİLECEK
Faruk Çelik ise hac için kayıt yaptıran ya da yenileyen vatandaş sayısının 754 bin 832'yi bulduğunu, buna karşılık Türkiye'nin 2009 yılı kontenjanının 74 bin olduğuna dikkat çekerek, şöyle devam etti: "Bu yoğunluğa göre öncelik sırasını bildirmenin ne kadar güç olduğu ortadadır. Dolayısıyla hacca gidecek olanların belirlenmesinde kura çekimi en uygun uygulama olarak değerlendirilmiştir. Bu uygulamanın şans oyunu ile hiçbir benzerliği ve ilgisi bulunmamaktadır. 2009 yıl hac kurasıyla ilgili usul ve esaslar Hac ve Umre Kurulu tarafından değerlendirildikten sonra kamuoyuna duyurulacaktır."

İLAHİYATÇILAR NE DİYOR? '
Geçmişte de kura çekildi'
Prof. Dr. Saim Yeprem:
"Kura, Peygamber efendimiz zamanından beri var. Peygamberimiz de bu yönteme başvururdu. Kura çok kişi içinden seçme şeklindedir. İslam alimleri de bunu seçme metodu olarak kabul etmişlerdir." '
Malezya gibi olsun'
Prof. Dr. Beyza Bilgin:
"Malezya'da güzel bir yöntem var: Hacca gitmek isteyenlerden küçük paralar kesiliyor. Kimin biriken parası hacı karşılayacak kadar olmuşsa onu götürüyorlar. Hacca gitmeden önce herkes bilgilendiriliyor. Bu nedenle en düzenli hac grupları Malezyalılar oluyor."