Çukurca'da 6 şehit

Perşembe 28.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 18.10.2017 12:41
ABONE OL
Hakkari'nin Irak sınırındaki Çukurca İlçesi kırsalında operasyona giden askerlerin geçişi sırasında PKK'lı teröristlerin tuzakladığı mayının patlaması sonucu 6 asker şehit oldu, 8 asker de yaralandı.

Gece saat 23.30'da arazi arama tarama çalışması sırasında meydana gelen patlamada 6 asker şehit oldu. Saldırıda biri ağır 8 asker yaralandı.

Alınan bilgiye göre, sınır sızmalarını önlemek ve arama tarama faaliyeti yapmak için birliklerinden çıkan askerleri taşıyan araç, sınır boyunca hareket halindeydi. Aracın, Irak sınırına sıfır noktada bulunan Çukurca ilçesine bağlı Kavşak Köyü'nün Hantepe mevkiinden geçişi sırasında, teröristlerin daha önce yola döşendiği belirlenen mayın patladı. Uzaktan kumandalı olduğu tahmin edilen ve tahrip gücü yüksek bomba düzeneğinin patlamasıyla 6 asker şehit olurken, biri ağır, 8 asker ise yaralandı. Yaralı askerler helikopterlerle Şırnak ve Diyarbakır'da bulunan Asker Hastanelerine kaldırılarak tedavi altına alındı.

ŞEHİTLERİN İSİMLERİ

Uzman Çavuş Ziya Bener (YOZGAT)
Er Kadir Dumlu (BİNGÖL)
Kemal Özevin (SİİRT)
Adil Yıldız (İSTANBUL)
Cafer Çelik (İSTANBUL)
Deniz Demirci (ANKARA)

YARALI ASKERLERİN İSİMLERİ

Yaralı askerler uzman çavuş Muharrem Akalın, erler Oğuz Kır, Samet Koca, Ferhat Bilmez, Muhammet Akdeniz, Aytaç Güney, Fırat Güneş ve Mehmet Solmaz helikopterle Şırnak ve Diyarbakır'daki hastanelere gönderildi.


HELİKOPTERLER SINIR BOYLARINA YÖNLENDİRİLDİ

Şehit kanlarının yerde bırakılmaması için ise Hakkari ve Çukurca ilçesindeki askeri birliklerde bulunan helikopterler ise devreye sokuldu. Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı ile Çukurca 21. Sınır Jandarma Tugay Komutanlığında kalkan helikopterlerin teröristlerin kaçabileceği istikametleri bombaladığı bildirildi. Büyük bir operasyonun başlatıldığı Çukurca bölgesinde havada ve karada hareketliliğini sürdüğü bildirildi.

OPERASYONDA KAZA: 1 ŞEHİT

Öte yandan Hakkari'nin Çukurca ilçesinin Işıklı bölgesinde sürmekte olan operasyon sırasında kayaklıklardan düşen bir uzman çavuş şehit oldu.

BAKAN GÖNÜL'ÜN AÇIKLAMALARI

Milli Savunma Bakanı Gönül, TBMM Adalet Komisyonu'nda görüşmelerine başlanan Askeri Hakimler Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın görüşmelerine katılmak üzere Meclis'e geldi. Toplantı öncesinde gazetecilerin sorularını cevaplayan Gönül, Suriye sınırındaki mayınlı arazilerin temizlenmesine ilişkin kanun tasarısıyla ilgili tartışmaların hatırlatılması üzerine, "Neler söylenmesi gerekiyorsa bunu maddeler müzakere edilirken söyledim" dedi. Gönül, "TSK'nın mayınlarla ilgili tasarıdan farklı bir raporu mu var?' sorusuna, "Görüşlerimi Meclis'te söyledim. Tutanaklarda var, oradan alabilirsiniz" karşılığını verdi. Hakkari'nin Çukurca ilçesinde askeri aracın yola döşenen mayına çarpması sonucu 6 askerin şehit olduğunun hatırlatılması üzerine Gönül, "Nefretle karşılıyorum. Fevkalade üzgünüz. Çok üzgünüm" dedi.

DTP GENEL BAŞKANI TÜRK'TEN ŞEHİTLER İÇİN BAŞSAĞLIĞI MESAJI

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, Hakkari'de mayın patlaması sonucu şehit olan 6 askerin ailelerine başsağlığı dileğinde bulunarak, "Bu saatten sonra her kim ki demokratik bir çözümden yana ise ve her kim ki silahsız bir çözüm arzuluyorsa mutlaka ama mutlaka elini tetikten çekmelidir" dedi.

DTP Genel Başkanı Türk, Hakkari'nin Çukurca ilçesinde bir askeri aracın terör örgütü PKK'nın yola döşediği mayına çarpması sonucu 6 askerin şehit olması, 8 askerin de yaralanması dolayısıyla başsağlığı mesajı yayınladı. Türkiye'nin uzun yıllardır yaşadığı bu acılara bir yenisinin daha eklenmiş olmasının, herkesi derin bir üzüntüye boğduğunu belirten Türk şunları kaydetti: "Öncelikle bu kardeşlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı ve yaralılara da acil şifalar diliyoruz. İnsan yaşamını sona erdirmeye yönelik şiddet eylemlerini tasvip etmedik, tasvip etmeyeceğiz. Haftalardır yaptığımız çağrılarda askeri operasyonların durmasının önemine işaret ediyorduk ancak ne yazık ki bu çağrılarımız ve iyi niyetli çabalarımız bu güne kadar hiçbir sonuç vermedi. Ne askeri operasyonlar hızından bir şey kaybetti, ne de eylemler ve saldırılar durdu. Ancak açık bir dille ifade ediyoruz, bu saatten sonra her kim ki demokratik bir çözümden yana ise ve her kim ki silahsız bir çözüm arzuluyorsa mutlaka ama mutlaka elini tetikten çekmelidir. Siyasetin önünü açabilmenin olmazsa olmaz koşulu ölümlerin durmasıdır. Bu başarılamadığı zaman, ölümleri durduramadığımız müddetçe hiçbir sorunumuzun çözüm yoluna giremeyeceği gerçeğini bir kez daha tekrarlıyor, bu ortak acıların biz siyasetçilere daha fazla sorumluluk yüklediğinin önemle altını çiziyoruz."