Bakırköy'de kafede patlama

Çarşamba 03.06.2009 12:44
Güncelleme: Çarşamba 03.06.2009 14:10
ABONE OL
İstanbul en büyük ilçelerinden olan Bakırköy'ün en işlek caddalerinden olan İstanbul Caddesi üzerindeki bir kafede patlama meydana geldi. Patlamada 3 kişinin yaralandığı açıklandı.

İstanbul Valisi Muammer Güler yaptığı açıklamada patlamada ölen olmadığını söyledi. Yaralıların durumuyla ilgili olarak Güler, "3 kişi yaralandı durumları ağır değil" dedi.

Patlamanın tüpgaz kaynaklı olduğunu herhangi bir saldırının olmadığını belirten Güler, patlama sonrası yangın da çıkmadı" dedi.

Patlamanın etkisiyle kafeteryanın arka tarafında bir çökme olduğu ifade edildi. Polis ve itfaiye ekipleri bölgede geniş güvenlik önlemleri alırken, bölgeye çok sayıda ambulans olay yerine geldi.

Patlama nedeniyle binanın zemin katında kısmen çökme meydana geldiği, binanın üst katlarının camlarının da kırıldığı görüldü.

Bu arada İGDAŞ yetkilileri, patlamanın hemen ardından olay yerine ekip gönderildiğini belirterek, patlamanın dogalgazla ilişkisinin bulunmadığını, ancak güvenlik amacıyla bölgeye gaz akışını kestiklerini bildirdi. Yetkililer, patlamanın LPG'den kaynaklandığının tahmin edildiğini kaydetti.

"MEKAN, 2 GÜNDÜR İŞ YAPAMADIĞI İÇİN KAPALIYDI''

Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen, patlamanın meydana geldiği kafeteryanın 2 gündür iş yapamadığı için kapalı olduğunu bildirdi.

Olay yerine gelerek incelemelerde bulunan Erzen, daha sonra basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ''İçeride temizlik yapılırken tüp gaz patlamış. Yaralılar hastanelerde...'' dedi. Yaralıların sağlık durumlarının iyi olduğunu belirten Erzen, şunları kaydetti:

''Patlamanın meydana geldiği mekan, 2 gündür iş yapamadığı için kapalıydı. Burası ruhsatlı bir iş yeri. Burası 2004 yılından önce geçici ruhsatlarla idare etmiş. 2004'ten sonra da Bakırköy Belediyesi tarafından ruhsat alabilir mi, yangın ve patlama açısından ruhsat verilebilir mi diye İstanbul Büyükşehir Belediyesi itfaiyesine soruldu. İstanbul itfaiyesinden 1 Haziran 2005 tarihinde gelen 9037 sayılı yazı ile 'Burada her türlü yangın önlemi alınmıştır. İçeride tehlikeli bir işlem yoktur. Bu yere ruhsat verebilirsiniz' diye ilçe belediye başkanlığımıza resmen yazı yazmış. Bakırköy Belediyesi de buraya 2007 yılında ruhsat vermiş.''

BAKIRKÖY KAYMAKAMI DURSUN ALİ ŞAHİN İNCELEMEDE BULUNDU

Bakırköy Kaymakamı Dursun Ali Şahin patlamanın meydana geldiği bölgeye gelerek incelemelerde bulundu. Basın mensuplarının sorularını cevaplayan Şahin gaz sıkışması sonucu meydana gelen patlama sonucunda, 3 kişinin yaralandığını açıkladı.

Bakırköy Kaymakamı Dursun Ali Şahin patlamanın meydana geldiği Yakut Sokak'a gelerek incelemelerde bulundu. Basın mensuplarının sorularını cevaplayan Şahin olayın, mutfakta tüp değişimi sırasında meydana geldiğnii söyledi. İlk belirlemelere göre patlamada 3 kişinin yaralandığını söyleyen Şahin, yaralıların durumlarının ağır olmadığını ifade etti. Bir yaralanın cam kırıkları diğer yaralının ise patlama sonucu yanık sonucu yaralandığını belirten Şahin, diğer yaralının ise ayakta tedavi edildiğini aktardı.

Bu arada patlamanın meydana geldiği cafeteryada büyük çapta maddi hasar meydana geldiği ve dekorların tamamen çöktüğü görüldü. Patlamanın meydana geldiği kafeteryanın bulunduğu binanın üst katlarında bulunan vatandaşlar itfaiye ekipleri tarafından tahliye edildi.

Kafeterya'nın sahibi Durul Şahbaz'da yaralı anne ve babasını görmek için Bakırköy Devlet Hastanesi'ne geldi. Hastane önünde basın mensuplarının sorularını cevaplayan Şahbaz, ev yemekleri üzerine üretim yapan bir kafeterya olduklarını söyledi. Şahbaz, "Ben paket servise gittim. Geldiğimde dükkanın hali böyleydi. Annem ve babam da yaralı. Babam burada durumu iyi ancak annemin durumu ağırmış nerede olduğunu bilemiyorum. Patlamanın neden kaynaklandığını bilmiyorum. Tüp de olabilir. Dogalgazda olabilir."

Öte yandan Bakırköy Devlet Hastanesi Acil Servisi'ne patlama nedeniyle dumandan etkilendiği öğrenile 2 kişi getirildi.

Patlamada yaralanan kafeterya sahibi Durul Şahbaz'ın babası Turan Şahbaz ve Mustafa Yücel ile dumandan zehirlenen Aytaç Özvicdan ve Murat Güzeller Bakırköy Devlet Hastanesi'nde tadavi altına alındı.