Türkiye şikâyet etti AİHM mercek altında

Türkiye'nin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin çalışma biçimine ilişkin şikâyetleri ses getirdi. AİHM Başkanı şikâyetleri yargıçlara iletti, Avrupa Konseyi harekete geçti

Perşembe 04.06.2009
Güncelleme: Perşembe 04.06.2009
ABONE OL
Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) çalışma biçimine yönelik şikayetleri ve somut önerileri Avrupa Birliği'nda yankı buldu. AİHM Başkanı Jean Paul Costa, Türkiye'nin Avrupa Konseyi nezdindeki daimi temsilcisi Büyükelçi Deryal Batıbay'ın Bakanlar Komitesine sunduğu şikayetleri, mahkemenin 47 yargıcına yazılı olarak iletti. Bu arada Avrupa Konseyinin karar organı Bakanlar Komitesi, AİHM Başkanı ile komite arasında istişare için oluşturulan İrtibat Komitesinin konuyu sürekli gündeme almasını kararlaştırdı. Avrupa Konseyinin önemli ülkelerinden İngiltere, Fransa, Almanya ve İsviçre'nin Türkiye'nin önerilere güçle destek verdiği öğrenildi. Türkiye'nin önerilerinin, 2010 yılında İsviçre'de düzenlenecek ve AİHM'nin işleyişi konusunda reformların ele alınacağı uluslararası konferansın hazırlıkları için önemli katkı sağlayacağı bildirildi.

BÜROLAR KOMİSYON PEŞİNDE

Türkiye, AİHM'nin önünde yüz binin dosya beklediğini ve bu tempoda gitmesi halinde gelecek yıllarda başvuru sayısının 300 bini geçmesinin beklendiğini belirterek, mahkemenin işleyiş yapısının ciddi şekilde reformdan geçmesini istiyor. Hükmettiği yüksek miktardaki yüksek tazminat miktarlarıyla AİHM'nin başvuruları cesaretlendirdiğini belirten Türkiye, "Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin bu sistemi bir tazmin mekanizması olarak öngörmediğine" dikkat çekiyor. Avrupa ülkelerinde birçok hukuk bürosunun, AİHM'nin müvekkilleri için hükmedeceği tazminatlardan komisyon alarak çalıştığına işaret eden Türkiye, bu hukuk bürolarının, "Davayı açalım, sonra alınan tazminattan şu kadar komisyon alırız" şekilindeki yaklaşımlarının, üye ülkelerde belirli bir rant sistemi oluşturduğu uyarısında bulunuyor. Türkiye, AİHM'ye başvuruların sadece yüzde 3'ünün incelemeye alındığını kaydederek, AİHM'nin mesaisinin yarısını incelenmeye alınmayan davaları değerlendirmekle geçirmesinin yarattığı sıkıntıya dikkat çekiyor.