Başkentte hırsızlık operasyonu

Başkentte lüks semtlerdeki 40 evden yaklaşık bir milyon lira değerinde elektronik eşya ve ziynet eşyası çaldığı belirtilen şebeke ortaya çıkarıldı. Şebekenin, eski Maliye Bakanı Zekeriya Temizel'in evini de soydukları bildirildi.

Cumartesi 06.06.2009 11:32
Güncelleme: Cumartesi 06.06.2009 11:33
ABONE OL
Ankara Asayiş Şube Müdürlüğüne bağlı ekipler, son zamanlarda Çankaya, Ümitköy, Çukurambar, Dikmen gibi semtlerde, kapı kilitlerinin gündüz saatlerinde kırılarak hırsızlık olaylarının artması üzerine projeli bir çalışma başlattı.

Yapılan çalışmaların ardından Çankaya'da bir su firmasının bayiliğini yapan Recep G'nin dükkanının altında çalıntı malların depolandığı tespit edildi. Deponun takibe alınması sonucu bazı kişilerin lüks arabalarla çalıntı elektronik eşyaları buraya getirip götürdükleri belirlendi.

Bunun üzerine takip edilen zanlıların oturdukları ev de belirlendi. Çalışmanın operasyona dönüştürülmesi sonucu Hüseyin A, Mehmet K, Ali A. ve Yılmaz A. yakalandı.

Depoya düzenlenen baskında çok sayıda LCD ve plazma televizyon, dizüstü bilgisayar, kamera, fotoğraf makinesi ve cep telefonu ele geçirildi.

Dikmen Vadisi'nde lüks bir daire kiralayan hırsızlık zanlılarının evlerinde yapılan aramalarda ise çok miktarda ziynet eşyası ve silah bulundu.

Zanlıların, hırsızlık yapmak amacıyla üç lüks araç kiraladıkları bildirildi. Emniyet yetkilileri, hırsızlık zanlılarının 40 evi soyduklarını ve çalıntı malların değerinin yaklaşık bir milyon lira civarında olduğunu söylediler.

Kiraladıkları evi lüks mobilyalar ile döşeyen zanlıların, 25 gün önce eski Maliye Bakanı Zekeriya Temizel'in Oran semtindeki evini soydukları, Temizel'in evinden silahlarla birlikte, kimlik kartları, evrak ve dedesinden kalma bir köstekli saati çaldıkları bildirildi. Temizel'in evrakının İmrahor deresi kenarında hırsızlar tarafından yakıldığı, buraya atılan köstekli saatin ise polis tarafından bulunarak Temizel'e iade edildiği kaydedildi.