Kapkaç olayı tarihe karışıyor

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün istatistiklerine göre 2007-2008 döneminde kapkaç suçları yüzde 41 oranında azaldı

Cumartesi 06.06.2009
Güncelleme: Cumartesi 06.06.2009
ABONE OL
Türkiye'nin gündemini uzun süre meşgul eden kapkaç, son yapılan düzenlemeler ve polisin etkin çalışması sayesinde bitme noktasına geldi. Emniyet Genel Müdürlüğü Strateji Merkezi tarafından hazırlanan 2007-2008 yılına ait değerlendirme raporları, umut verici gelişmeler ortaya koydu. Rapora göre, genel suç sayısı bir önceki yıla oranla 40 bine yakın azalarak, toplam 205 bin 395'e geriledi. En büyük düşüş ise bir zamanlar listenin en üstünde olan kapkaç suçunda oldu. Değerlendirme raporuna göre Türkiye genelinde kapkaç 2008'de 2007'ye göre yüzde 41 oranında azaldı. Meydana gelen toplam kapkaç sayısı ise 2 bin 660'a geriledi. Oto hırsızlığı ve otodan hırsızlıkta da yüzde 24-26 oranında düşme olurken, yankesicilik yüzde 27 ve gasp yüzde 25 oranında azaldı.

GÜVEN TİMLERİ

Meydana gelen asayiş olaylarında geçtiğimiz yıl 40 bin 561 zanlı Güven Timleri ve Yıldırım ekiplerce yakalandı. Aynı kapsamda bu özel ekipler, "3 bin 43 ruhsatsız silah, 937 ruhsatlı silah, 4 bin 269 delici ve kesici alet, 299 bin 409 kilo esrar, 112 kilo 282 gram eroin, 19 bin 402 extacsy hap, bin 736 sentetik uyuşturcu, 155 captagon ve 1 kilo 694 gram kokain" ele geçirdi. Raporda, Güven Timleri ve Yıldırım Ekipleri uygulamalarının, "Halkın yoğun olduğu yerlerde işlenen başta gasp, kapkaç, yankesicilik, dolandırıcılık, oto hırsızlığı, otodan hırsızlık gibi mala karşı suçlarda, anında el koymak ve faillerinı suçüstü yakalamak üzere yapılandırıldığı" hatırlatıldı. Motorize ve sivil çalışan bu polislerin, suçların önlenmesinde büyük başarı sağladığının altı çizildi. Emekli Emniyet Müdürleri Derneği Genel Başkan Yardımcısı Anıl Aksoy, kapkaç gibi suçların gasp ve organize suç kapsamında değerlendirilmesinin büyük etkisi olduğunu dile getirdi. Kent merkezlerine kurulan MOBESE kameralarının da etkisinin büyük olduğuna dikkat çeken Aksoy, "Suçlular artık daha kolay tespit ediliyor ve yakalanmaları daha kolay oluyor. Polisin de bu konuda büyük özverisi var" dedi.

UZMANLAR NE DEDİ? "
Yeni TCK'nın büyük etkisi var"

Prof. Dr. Bahri Öztürk (Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi): 2006'da yürürlüğe giren yeni TCK'yı hazırladığımız dönemde çok eleştiri aldık. Özellikle kolluk görevlileri yasayı bir türlü kabul etmek istemedi. Bir tek vatan haini ilan edilmediğimiz kalmıştı. Bugün anlaşılıyor ki yasa, hem temel hak ve özgürlükleri garanti etme noktasında, hem de suçun aydınlatılması noktasında çok önemli düzenlemeler getirdi. Bunu da hep beraber görüyoruz. Yeni TCK, AB normlarının da çok üzerinde bir yasa.
Doç. Dr. Ümit Kocasakal (Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi): Eski kanuna nazaran yeni kanundaki infaz oranları daha yüksek. Eskiden beşte ikilik infaz vardı. Yeni kanunda üçte ikisini yatıyorlar. Daha fazla infaz süresi etkili olmuş olabilir. Polisin çalışması tabii ki etkili olmuştur. Ancak seneye bu oranlarda artış olduğu zaman, polisin yeterli takibatı yapmadığı sonucunu mu çıkartacağız? Belki suçların faillerinin hâlâ cezaevinde cezalarının infaz ediliyor olması etkili olmuş olabilir. Çünkü bunu meslek edinen failler var.