TSK'dakileri söküp Pakistan'a yollarım

Eğitim ve malzeme yardımına hazır olduklarını belirten Başbuğ, gece görüş dürbünü talebine yanıt verdiklerini söyledi. Başbuğ "Gerekirse silahlı kuvvetlerin elindekini söker yollarım. Durum acil" dedi

Cumartesi 06.06.2009
Güncelleme: Cumartesi 06.06.2009
ABONE OL
ABD Genelkurmay Başkanı Oramiral Michael Mullen'in davetlisi olarak ABD'ye gerçekleştirdiği resmi ziyareti tamamlayan Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Türkiye'nin Taliban'la mücadele eden Pakistan'a yardıma hazır olduğunu söyledi. Özellikle terörle mücadele konusunda eğitim ve malzeme konusunda Pakistan'dan doğrudan talep gelmesi halinde Türkiye'nin talepleri karşılayabileceğini belirten Başbuğ, gece görüş dürbünü konusundaki taleplere yanıt verdiklerini belirtti, "Ben gerekirse silahlı kuvvetlerin elindekini söker yollarım. Çünkü oradaki durum acil" dedi. PKK konusuna da değinen Başbuğ terörü gündemin en dibine iteceklerini belirterek "Örgüt terörle bir yere varılamayacağını düşünmeye ve başladı. Irak'ın geleceğinde yer bulmakta zorlanacağını anladı ve bundan rahatsız oldu" dedi. PKK'nın içinde bulunduğu bu durumu "Bugün terör örgütü üzerinde daha kesin sonuçlara ulaşabileceğimiz bir fırsatın elimizde olduğunu değerlendiriyoruz" sözleriyle yorumlayan Başbuğ, "Fırsatı kullanalım" şeklindeki sözlerinin terör örgütüyle konuşmak anlamına gelmediğini belirtti. "Devlet terör örgütüyle tartışma yapmaz" diyen Başbuğ, Pakistan örneğini göstererek "Taliban'la Swat bölgesinde temas etti. Bugün 'çok büyük hataydı' diyor" dedi. Başbuğ, PKK'ya uluslararası desteğin tam bitmediği uyarısı yaparak ABD'den istihbarattan fazlasını yapmasını istediklerini anlattı. Başbuğ "Tedbirlerden birisi Irak'ın kuzeyindeki örgütün tecrit edilmesidir" diye konuştu.

MAYINDA 'MAŞA' BENZETMESİ

Konuşmasında mayın temizleme tartışmalarına da değinen Org. Başbuğ "iletişim noksanlığı yaşadık" özeleştirisi getirerek "Bir konuda iletişim noksanlığı olunca konu çok farklı boyutlara gidiyor" dedi. TSK'nın NATO'nun ikinci büyük gücü olmasına karşın neden mayınları temizleyemediği şeklindeki eleştirilere karşı çıkan Başbuğ "Bu mayınların toplanması için elinizde birçok hareket tarzı var. Önemli olan hareket tarzını seçip onu ortaya koymak" hatırlatmasını yaptı. Temizleme tartışmalarına ilginç bir benzetmeyle yanıt veren Başbuğ "Ateş varsa ateşi elle almak mı doğru maşayla almak mı doğru" diye sordu. TSK'nın en uygun hareket tarzı olarak NAMSA'yı gördüğünü belirten Başbuğ NAMSA'nın ana yükleyici olduğunu, alt yükleyici şirketlerle çalışmak için Savunma Bakanlığı'nın olurunu alma zorunluluğu bulunduğunu belirtti. Bu arada Türkiye'nin terörle mücadelede geniş tecrübesi olduğunu belirten ABD'nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey de, Afganistan ve Pakistan'ın da kabul etmesi durumunda, bu ülkelere Türkiye'nin daha fazla eğitim vermesi çağrısında bulundu.