Vatansıza görüş yasağı

1980 öncesi aranıp yakalanmayan ve vatandaşlıktan çıkarılan, 2006'da da yasadışı örgüt üyeliğinden tutuklanan Naci Güner'in görüş hakkı, "vatansız" diye engellendi

Cumartesi 07.06.2009
Güncelleme: Pazar 07.06.2009
ABONE OL
Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi'nde "Anayasal düzeni yıkmak" iddiasıyla yargılanan, yasadışı MLKP davasından tutuklu Naci Güner'in yakınlarıyla görüşme hakkı, vatandaşlıktan çıkarıldığı gerekçesiyle engellendi. 54 yaşındaki Naci Güner, 8 Ekim 2006'da tutuklandı. Yargılama aşamasında Güner'in, 1980 öncesinden araması olduğu ve yakalanamadığı için 2002'de vatandaşlıktan çıkarıldığı ortaya çıktı. Herhangi bir ülke vatandaşı olmadığı için de, cezaevinde hangi mahkûm statüsünde bulunacağı netlik kazanmadı. Güner'le görüşmeye giden yakınlarına da, "Türkiye vatandaşı olmadığı" gerekçesiyle izin verilmedi. Bunun üzerine Naci Güner'in avukatı Kamil Ağaoğlu, yönetmelik ve tüzükte böyle bir uygulama olmadığı gerekçesiyle duruma itiraz ederek, "Nasıl bu ülkenin kanununa göre yargılayıp cezaevine konulabiliyorsa, aynı şekilde cezaevinde de diğer tüm vatandaşlar gibi yasal ve anayasal haklardan faydalanabilmelidir" şeklinde konuştu. Marmara Üniversitesi Ceza Hukuku Öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Gökçen de, cezaevindeki kişinin sonuçta insan olduğunun altını çizerek, yabancılar için uygulanan haklardan söz konusu kişinin de yararlanabileceğini ifade etti.

'AYNI HAK VERİLMELİ'

Milletlerarası sözleşmelerde siyah- beyaz, vatansız ayrımı yapılmadığını, yabancılar için ne uygulanıyorsa aynı hakkın vatandaşlıktan çıkarılmış biri için de uygulanması gerektiğini kaydeden Gökçen, "Annesi babası geldiğinde nasıl 'Görüştüremeyiz' denebilir" dedi. Tekirdağ Savcılığı yetkilileri de, Naci Güner'in durumuyla ilgili, cezaevi yönetiminin Nisan ayında Adalet Bakanlığı'na başvurarak görüş istediğini, Adalet Bakanlığı'nın da kanunda "Vatansızlar" için bir düzenleme bulunmadığı için "Yabancı mahkûm statüsü"nde değerlendirilmesini istediğini, Güner'e bu statüden görüş izni verileceğini ifade etti.

Yönetmelik ziyaret hakkı için ne diyor?
Hükümlü Ve Tutukluların Ziyaret Edilmeleri Hakkında Yönetmeliğin, 27'nci maddesi özetle şöyle diyor: "Yabancı uyruklu adli suçlardan hükümlü ve tutuklular, eşi, üçüncü dereceye kadar kan ve kayın hısımları ile vasisi veya kayyımı tarafından, haftada bir kez ve ayrıca, kuruma kabullerinde, zorunlu haller dışında bir daha değiştirilmemek üzere ad ve adreslerini bildirdiği en fazla üç kişi tarafından, çalışma saatleri içinde ziyaret edilebilir."