'Bütün gürültü 1200 hoca için çıkarılıyor'

Sağlık Bakanı Akdağ, doktorların tam gün çalışmasını öngören tasarının sadece 1200 öğretim üyesini etkilediğini söyledi. Akdağ, "Bunlar ısrarla para kazanmak istiyor" dedi

Pazartesi 08.06.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 08.06.2009
ABONE OL
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, kamuoyunda "tam gün yasası" olarak bilinen, devlet hastanelerindeki doktorlar ile tıp fakültelerindeki öğretim üyelerinin tam gün hastanede çalışıp, özel muayenehanelerini kapatmasını öngören tasarıyla ilgili eleştirilere yanıt verdi. Akdağ, bütün gürültünün muayenehanesi olan 1200 öğretim üyesi için kopartıldığını, bunların ısrarla para kazanmak istediğini söyledi. Akdağ, "Biz bu düzenleme ile sadece parası olana değil olmayana da hekim seçme hakkı veriyoruz. Eğitimin kötüleyeceği ise akla ziyan iddia" dedi. Akdağ, SABAH'ın sorularını yanıtlarken geçen ay Meclis'e sunulan tam gün tasarıyla ilgili tartışmayı sürükleyenin üniversitelerdeki bazı öğretim üyeleri olduğunu belirterek şöyle dedi: "Üniversitelerde 7 bin civarında uzman doktordan bin 200'ünün muayenehanesi var. Bunlar ısrarla muayenehane yoluyla hastalardan para kazanmak istiyor. Yaptığımız araştırmalara göre doktorların yüzde 75'i, halkın ise yüzde 93'ü doktorların tam gün çalışmasını istiyor... Öğretim üyelerinin açıklamalarına baktığımızda 'Eğitim kötüleşir' diyorlar. Bir üniversite öğretim üyesinin muayenehanesi varsa, üniversitede saat 12.00'ye kadar kalıyor. Sonra muayenehanesine gidiyor. Biz diyoruz ki, hoca saat 09.00'da gelir mesaisi bitinceye kadar hastalarına bakar, üniversitede ders verir, araştırmasını yapar. Bunun neresi eğitimi bozacak. Akla ziyan bir iddia bu."

PARASIZA DA HEKİM SEÇME HAKKI

Sağlık Bakanlığı hastanelerinde ise zaten doktorların yüzde 80'inin tam gün çalıştığını, sadece yüzde 20'lik bölümünün muayenehanesi bulunduğunu belirten Akdağ, tam gün çalışmayan bu yüzde 20'lik kesimin büyük bölümünün de kadın doğum uzmanlarından oluştuğunu söyledi. Akdağ, 25 bin doktordan 6 bininin özel muayenehanesi bulunduğunu, bunlardan 1500'ünün kadın doğumcu olduğunu kaydetti. Tasarı ile hastaların doktor seçme hakkının elinden alındığı iddiasının doğru olmadığını belirten Akdağ, "Bir hasta üniversite hastanesine gittiğinde hastalığı ile ilgilenmesi için para vermeden doktora ulaşabilecek. Tam günle sadece parası olanlara değil, parası olmayanlara hekim seçme hakkı getiriyoruz" dedi. Akdağ, devlet hastanelerinde fiilen doktor seçme uygulaması yapıldığını, hastanın istediği hekimi seçebildiğini söyledi. Akdağ, batılı üniversitelerde bir uzman olmadan doktorların karar veremediğini Türkiye'de ise yasal olmamasına karşın araştırma görevlisinin ameliyat yaptığına işaret etti.