'Artık baskı yok ilticacılar dönsün'

Alman hükümeti, 8 bine yakın Türk ilticacıya "Türkiye'de siyasi baskı yok, ülkenize dönün" dedi. Son söz eyalet meclislerinde

Pazartesi 09.06.2009
Güncelleme: Salı 09.06.2009
ABONE OL
Alman Hükümeti, "Türkiye'de siyasi baskı var" diyerek Almanya'ya sığınan ve uzun yıllardır geçici oturma izniyle yaşayan 8 bine yakın Türk ilticacıya, "Ülkenize durum iyileşti, dönmenizde sakınca yok" dedi. Almanya, 2006'da oturum hakkını düzenleyen yasada değişiklik yaparak geçimini sağlayan, entegrasyona açık kişilere oturum izni verdi. Federal İçişleri Bakanlığı verilerine göre toplam 110 bin sığınmacıdan 35 bini bu karardan yararlandı. İş bulduklarını iş aradıklarını kanıtlayan bu kişiler yeniden "geçici oturma izni" aldı. Sosyal yardımla geçinen sığınmacıların "iltica gerekçeleri" ve geldikleri ülkeler incelendi. Bakanlık, Alman Yabancı Yasası'na dayanarak, iltica şartları ortadan kalkan ve ülkesinin durumu iyileşen ilticacılara, "ülkenize dönün" mektubu gönderdi. Alman İlticacılar Derneği'nin verilerine göre, 7 bin 735 Türk vatandaşına gönderilen mektupta, "Türkiye'de durum iyileşti. Ülkenizde gitmenizde sakınca yok" denildi. Mektuba itiraz eden ilticacılar, eyalet mahkemelerine dava açtı. Bazı davalar üst mahkemelere de taşındı. Berlin ile Hessen Eyaleti Yüksek Mahkemeleri ve Lunenburg Yerel Mahkemesi'nin ret kararlarında Türkiye'de insan haklarındaki ilerlemeye dikkat çekildi. İşte, "HESS.VGH 22.02.2006/A12S 919" sayılı mahkeme kararlarında, sığınmacıların talepleri reddedilerek, şu tespitler yapıldı: "AB sürecinde açıklanan paketler de ortaya koydu ki, Türkiye'de toplu işkence, insan hakları ihlali gibi uygulamalar yok. Reformlara imza atan Türkiye'nin Güneydoğusu'ndan gelen insanlar izlenmiyor, şiddet görmüyor. Din baskısı iddiası doğru değil. Türk devletinde farklı etnik gruplara, dinlere koruma var. Farklı dini gruplar için de bir tehlike yok. Devlet ne kendisi şiddet uyguluyor, ne dolaylı yoldan yapıyor. AB'ye uyum döneminde demokratik bir süreç oluştu. Geri gönderme olayları yasaldır, ülkenize dönebilirsiniz."

KAÇAK OLACAKLAR
Üst mahkemeden ret kararı çıkmasının ardından eyalet meclisleri, ilticacıların son umut kapısı oluyor. Hukuksal süreçte son karar merci olan Eyalet Meclisi'nin de ret kararı vermesinin ardından sığınmacının en geç 2-3 ay içinde ülkeyi terk etmesi gerekiyor. Burada ailevi nedenler ve çocukların okul durumu da dikkate alınıyor. Ülkesine dönme yönündeki mahkeme kararına uymayanlar kaçak durumuna düşüyor. Polis tarafından uçağa bindirilerek ülkelerine gönderiliyor.