Duruşma perşembe gününe ertelendi

Salı 09.06.2009 20:26
Güncelleme: Salı 09.06.2009 20:28
ABONE OL
''Ergenekon'' davasının bir sonraki duruşması 11 Haziran Perşembe günü yapılacak. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, tutuksuz sanık Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu'nun avukatı Metin Çetinbaş savunmasına devam etti.

Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün, Çetinbaş'ın savunmasına ara vererek, taleplere geçti.

Duruşmada söz alan Semih Tufan Gülaltay, ''Muzaffer Gökçimen adlı kişinin yalan beyanları üzerine çete liderliği ve gasba teşebbüs suçlarından hakkında dava açıldığını ve yargılanmasının devam ettiğini'' savunarak, bu beyan üzerine ''Ergenekon'' davasında da örgüt üyeliği suçundan yargılandığını söyledi.

Kemal Kerinçsiz de geçen celse MASAK'tan gelen 3 dernekle ilgili belgeye işaret ederek, yazıda, derneğe üye avukatlara yabancı ülkelerden bazı düşük miktarlı havalelerin geldiğinin görüldüğünü, gelen paraların yürütülen davalarla ilgili vekalet ücreti ya da dava gideri olduğunu söyledi.

Bu belgeden, Tamer Karaca adlı müvekkili tarafından 29 Aralık 2005'te 590 Avro, 11 Eylül 2006'da da 90 Avro'nun şahsi hesabına gönderildiğinin anlaşıldığını ifade eden Kerinçsiz, bu paranın baktığı davanın harç ve gider masrafı olduğunu kaydetti.

Tutuklu sanıklardan Oktay Yıldırım da avukat Serdar Öztürk'ün tutuklanmasına giden sürecin, 1. Ergenekon iddianamesinin kabul edilmesiyle başladığını savundu.

Yıldırım, ''Siz burada yargılama yapıldığını mı düşünüyorsunuz?'' deyince Başkan Şengün, sert bir şekilde ''Sözleriniz ileri gitmeye başladı. Oturun yerinize. Sizin geçtiğiniz yollardan ben 10 kez geçtim. Bana ders vermeyin. Yeter'' diyerek, Yıldırım'ın konuşmasına izin vermedi.

Başkan Şengün, sanıkların beyanlarının ardından duruşmaya ara verip talepleri değerlendiren mahkeme heyetince alınan kararları açıkladı.

Mahkeme heyeti, Mehmet Zekeriya Öztürk'ten el konulan tüm belgelerin Genelkurmay Başkanlığına gönderilerek, bunların devletin güvenliğine ilişkin belgelerden olup olmadığı, o belgelerden ise iç veya dış siyasal yararların hangisine girdiği ve gizlilik derecelerinin ne olduğunun sorulmasını kararlaştırdı.

Doğu Perinçek'in talebini kabul eden mahkeme heyeti, Emniyet Genel Müdürlüğüne yazı yazılarak, 2001-2002 yıllarında İstanbul Emniyet Müdürlüğünden Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığına gönderilen Tuncay Güney'le ilgili mülakat görüntüleri, çözüm metinleri ve buna dair tüm bilgi ve belgelerin, ''General Veli Küçük'ün illegal yapılanması'' başlığıyla kayıt altına alınıp saklandığı bildirildiğinden, bu belgelerin araştırılarak tamamının gönderilmesini hükme bağladı.

Tutuklu sanıkların bu hallerinin devamına karar veren mahkeme heyeti, duruşmayı 11 Haziran Perşembe günü saat 09.30'a bıraktı.