Baykal: Irak'a gideceğim

Çarşamba 10.06.2009 17:32
Güncelleme: Çarşamba 10.06.2009 18:48
ABONE OL
CHP Lideri Deniz Baykal, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin davetini kabul ettiğini açıklayarak, "Uygun bir zamanda Irak'a gideceğini" söyledi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'nin davetini değerlendireceklerini söyledi.

Yenimahalle Belediye Başkanı'nı ziyaret eden Baykal, gündeme ilişkin gazetecilerin sorularını cevapladı.

Talabani'nin davetinin Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla Arapça ve Türkçe olarak kendisine ulaştığını açıklayan Baykal, Irak'la ilişkilerin dostane temelinde gelişmesini istediklerini söyledi.

Terör konusunda iki ülke ilişkisinin sıkıntıya düştüğünü dile getiren Baykal, Irak topraklarında terör örgütünün barınmaması gerektiğini vurguladı. Son dönemde Irak'ın iyi niyetli adımlar attığını, ama bunun yeterli olmadığını ifade eden Baykal, ilişkilerin gelişmesine destek vermenin herkesin görevi olduğunu belirtti. Hükümet ve Dışişleri Bakanlığı'nın bu konuya nasıl baktıklarına yönelik bir çalışma yapılacağını anlatan Baykal, program dâhilinde bu daveti değerlendirmeyi düşündüğünü dile getirdi.

Cumhurbaşkanı'nın görev süresiyle ilişkili soruları cevaplayan Baykal, anayasanın cumhurbaşkanın görev süresinin beş yıl, parlamentoda ise dört yıl yazıldığını belirterek, uzatmak isteyenlerin zihin karmaşası yapmak istediklerini savundu.