Ünlü modelden kızlara yardım için açık çek

Ünlü model Campbell Ankara'da Emine Erdoğan'la görüştü. Campbell öncülük ettiği 'Yardım İçin Moda Kampanyası'na bağış sözü verdi

Salı 10.06.2009
Güncelleme: Çarşamba 10.06.2009
ABONE OL
Formula-1 ve "Yardım İçin Moda Kampanyası" kapsamında Türkiye'ye gelen top model Naomi Campbell, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'la görüştü. Emine Hanım'a Filistin'de savaştan zarar görmüş çocuklar için çabalarından ötürü hayranlık duyduğunu söyleyen Campbell, Emine Erdoğan'a, yardımları nereye yapacağı konusunda açık çek verdi: "Ben toplayacağım, siz nereye isterseniz oraya vereceğim."

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

"OBAMA'DAN UMUTLUYUZ"
Başbakanlık Resmi Konutu'nda gerçekleşen Emine Erdoğan ile Campbell görüşmesinde ırkçılık sohbeti de yaşandı. Campbell, Barack Obama'nın ABD Başkanı seçilmesinden söze girerek, "ABD'de yakın zamanda siyahlar otobüslere bile alınmıyordu ama şimdi bir siyahi Başkan var" dedi. Emine Erdoğan da Campbell'ın bu sözleri üzerine, "Okyanus ötesi ilk ziyaretini Türkiye'ye yaparak bizleri önemsediğini gösterdi. Buradan bazı mesajlar vermesi de bizi çok mutlu etti. Obama'dan umutluyuz" diye karşılık verdi. Emlak Kralı Rus Sevgilisi Vladislav Doronin ile birlikte özel jetle Ankara'ya gelen Campbell, Emine Erdoğan'la görüştü. 2 saat süren görüşmenin hemen başında duvarda asılı olan ünlü Rus ressam Ayvazovski'nin tablosuna takılan Campbell, Emine Erdoğan'la bu konuda 15 dakika sohbet etti. Rusya'da yaşayan Campbell, Ayvazovski'nin, güneşin doğuşunu betimleyen tablosuna hayran kaldığını söyledi. Emine Erdoğan, Campbell'in gazete haberlerine de konu olan iPhone'undaki resmi görmek istedi. Bunun üzerine Campbell, telefonundaki resmi Emine Erdoğan'a gösterdi. Emine Erdoğan'ın samimiyetinden ve Filistin'e yönelik çabalarından çok etkilendiğini vurgulayan Campbell'ın First Lady'nin yürüttüğü projeler hakkındaki bilgisi Emine Erdoğan'ı bir hayli şaşırttı. Büyük önem verdiği Yardım İçin Moda Kampanyası'ndan Emine Erdoğan'a söz eden Campbell, "Ben toplayacağım. Siz nereye isterseniz oraya vereceğim" diyerek toplayacağı paraları değerlendirirken, Emine Hanım'a danışacağını vurguladı. Emine Erdoğan, Türkiye'de Haydi Kızlar Okula kampanyasıyla 300 binin üzerinde kız çocuğunun okula kavuşturulduğunu anlattı. Bunun üzerine Campbell, "Neden ülkenizde eğitim sorunu var?" diye sordu. Emine Erdoğan da okul ve derslik sayısının yetersizliği, ailelerin ekonomik sıkıntıları, kızların erken yaşta evlendirilmesi gibi sorunlardan söz etti. Erdoğan, Campbell'ın kampanyası için; Gezici Anaokullarının kurulması, 7 Yaş Çok Geç, Kız Öğrenciler İçin Öğrenim Yurtları Açılması, Kız Meslek Okulları'nın açılması gibi projelerin seçilebileceğini anlattı.

TELKÂRİ HEDİYE ETTİ

Campbell'ın öncülük ettiği Yardım İçin Moda kampanyasının bütçesinin milyon dolarları bulduğu, bağışlarla bunun artabileceği öğrenildi. Campbell'ın karar vermesi durumunda kampanyanın Türkiye ayağında ünlü iş kadınları, sanatçılar, öğretim üyeleri ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla ortak etkinlikler düzenlenecek. Erdoğan, konuğuna günlük hayatta da kullanabileceği üzerinde Türk motiflerinin bulunduğu telkâri işleme gümüş çanta hediye etti.