Vali: Vücut kimyam bozuldu, huzursuzum

Çarşamba 11.06.2009
ABONE OL

ADANA'DA son haftalarda art arda gelen cinayetleri, kentin 1 numarası olan vali İlhan Atış'la masaya yatırıp konuştuk:

Bir vali olmaktan önce duyarlı bir yurttaş, bir baba olarak soruyorum size. Ne oluyor Adana'da? - Üzücü şeyler oluyor. Bu aslında her ilde oluyor, ama son haftalarda Adana'da üst üste geldi maalesef. İnanın çok huzursuz ve üzgünüm. Daha önce de belirttim, vücut kimyam bozuluyor.
Nedir çözümlemeniz? - Bakın öncelikle aile içinde çözülmesi gereken sorunlar, alınması gereken önlemler var. Babalar kahvehanelerde geçirdikleri vaktin, anneler de komşularla yaptıkları uzun sohbetlerin onda biri kadar zamanı çocuklarına harcarlarsa bu olaylar olmaz. Sevgiyle büyüyen çocuklar ne çocukken, ne de yetişkin olunca şiddete eğilimli olmaz.
Ne tür önlemler alıyorsunuz? - Bu kent ortak akılla idare ediliyor. Tüm idareciler, sivil toplum örgütleri, üniversite el ele verip, önleyici koşullar üretmeye çalışıyoruz. Bir kriz masası kurduk. Kentteki sorunlu öğrenciler tespit edilecek. Ailelerin çocuklarına zaman ayırmalarını isteyeceğiz. Bunun için mahalle mahalle gezip, gerekirse kahvelerde, halkın toplanma yerlerinde oturup konuşacağız hepsiyle.
Son olay önlenebilir miydi? 11 yaşında bir kız çocuğu, silah, cinayet, yan yana zor telaffuz edilir. - Annesini öldüren kız okulun en çalışkan öğrencileri arasında. Okula gelmemesi gibi sebeplerle rehber öğretmenler aileyi uyarmış. Devamlılığını daha iyi takip edebilirdik. Maalesef bu olay yaşandı. Bir daha yaşanmaması için çocuklarımızın daha iyi takip edilmesi gerekiyor.
Yine de iyi bir refleks gösterip çocuğun hem sınava girişini hem de sosyal hizmetlere konuk edilmesini sağladınız. - Doğru olanı buydu. Polisin, gardiyanın değil, sosyal hizmet uzmanlarının, pedagogların, çocuk psikiyatristlerinin yapacağı çalışmalar var o çocuk için.